Τα προβλήματα στο παιχνίδι της Καβάλα B.C. δεν ξεπεράστηκαν, παρά την αλλαγή στη θέση του προπονητή. Η ομάδα της Καβάλας, δεν μπορεί να ξεπεράσει την μεγάλη αστάθεια στην απόδοσή της, που γίνεται πιο εμφανής όταν αγωνίζεται εκτός έδρας, με συνέπεια εκτός από την ήττα, να δίνει την ευκαιρία στις αντίπαλες ομάδες να “χτίζουν” και διαφορές στο σκορ. Κάτι τέτοιο συνέβη και στην έδρα που αγωνίζεται η ομάδα του Χολαργού, το Σάββατο 18 Μαρτίου 2017, η οποία προηγήθηκε στο τέλος της 2ης περιόδου με σκορ 43-26 και έφτασε στη νίκη με το τελικό 86-68. Στη 2η και στην 3η περίοδο, η ομάδα της Καβάλας δέχτηκε 55 πόντους(!) και σημείωσε 23. Στην 4η περίοδο κατάφερε, απλά, να “συμμαζέψει” τη διαφορά σημειώνοντας ένα επιμέρους σκορ 13-28.

Η ομάδα του Χολαργού σκόραρε δώδεκα φορές έξω από τη γραμμή των 6,75μ., ενώ είχε 5/6 αιφνιδιασμούς. Για όσους γνωρίζουν τον προπονητή της, Στέργιο Κουφό, αυτό είναι το αγαπημένο στιλ παιχνιδιού των ομάδων που κοουτσάρει. Δηλαδή, αρκετά σουτ τριών πόντων και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο. Η Καβάλα B.C. δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις αυτού του ρυθμού και μοιραία έχασε τον έλεγχο από νωρίς. Η άποψη μας είναι, ότι το διοικητικό συμβούλιο της Κ.Α.Ε. (Καλαθοσφαιρικής Ανώνυμης Εταιρείας) πρέπει να συνεχίσει την αναζήτηση προπονητή, ο οποίος θα μπορέσει να “συσπειρώσει” τους παίκτες και να σταθεροποιήσει την απόδοση της ομάδας.

Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 18-17, 25-9, 30-14, 13-28, ενώ για την Καβάλα B.C. αγωνίστηκαν οι: Ερεβμπενάζιε 15(1 τρίποντο), Κελαϊδής 14(1 τρ.), Μάζουρτσακ 12(1 τρ.), Κουμλέλης 8(8 ριμπάουντ), Γκέλιος 12(1 τρ.), Μανάκας 2, Αναστασάκης, Σκλήβας 5.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Δούκας-Αίολος Αστακού 76-64, Εθνικός Πειραιώς-Μαχητές Δόξας Πεύκων 86-80, Πανιώνιος-Α.Ε. Λάρισας 86-60, Ψυχικό-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 83-88, Παγκράτι-Ηράκλειο 80-87, Γ.Σ. Λαρισαίων 1928-Φάρος Κερατσινίου 66-103, Αρκαδικός Τρίπολης-Αμύντας 82-84.

Η βαθμολογία

Πανιώνιος 42, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 41, Δούκας 41, Φάρος Κερατσινίου 39, Αίολος Αστακού 35, Εθνικός Πειραιώς 34, Ψυχικό 33, Χολαργός 33, Α.Ε. Λάρισας 32, Αμύντας 32, Μαχητές Δόξας Πεύκων 30, Αρκαδικός Τρίπολης 29, Ηράκλειο 28, Καβάλα B.C. 28, Γ.Σ. Λαρισαίων 1928 27, Παγκράτι 24.

Στην Α΄ κατηγορία ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης νίκησε για δεύτερη φορά, εντός μερικών ημερών, τον Α.Ο. Σερρών, αλλά πιο άνετα σε σύγκριση με το παιχνίδι για τη διοργάνωση του κυπέλλου. Τη μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έκανε ο Φώτης Στυλίδης, ο οποίος σκόραρε, πήρε ριμπάουντ, έδωσε τελικές πάσες και κατεύθυνε εξαιρετικά το παιχνίδι του Γ.Σ.Ε.

Η παρουσία του στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. αποτελεί “πολυτέλεια”. Η ομάδα της Ελευθερούπολης προηγήθηκε με σκορ 45-15 στο α΄ ημίχρονο και στις δύο επόμενες περιόδους ο προπονητής της, Κυριάκος Παπαδόπουλος, αν και χρησιμοποίησε τους νεαρούς παίκτες στο “ρόστερ”, έφτασε στη νίκη με σκορ 83-42. Να σημειώσουμε ότι, η ομάδα του Α.Ο. Σερρών παρατάχθηκε με οκτώ παίκτες στο κλειστό γυμναστήριο της Ελευθερούπολης, στο οποίο έγιναν εργασίες ανακαίνισης. Το ερχόμενο Σάββατο 25 Μαρτίου 2017, ο Γ.Σ.Ε. θα διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό αγώνα του κυπέλλου. Η κατάκτηση του τροπαίου είναι ο πρώτος στόχος για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ο μεγάλος στόχος, όμως, είναι η άνοδος στη Γ΄ εθνική κατηγορία.