Με την ψυχολογία σε υψηλό επίπεδο, μετά την νίκη επί του Ε.Ο. Σταυρούπολης, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» έπαιξε ένα ακόμα παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων το Σάββατο 5 Μαρτίου 2022, με αντίπαλο την «Αργώ» Βόλου, το οποίο διήρκησε δυόμισι ώρες και κρίθηκε στο 5ο σετ (tie break). Όπως και εναντίον του Ε.Ο. Σταυρούπολης, έτσι και στον Βόλο (Αγριά), οι παίκτριες του Α.Ο.Κ. έδειξαν μεγάλο ψυχικό απόθεμα και θέληση για την νίκη, την οποία κατέκτησαν με σκορ 15-13 και 3-2 σετ.

Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 1-0 (25-21) και η γηπεδούχος «Αργώ» πήρε το 2ο σετ με σκορ 25-16 και το 3ο σετ με σκορ 25-14. Ο Α.Ο.Κ. αντέδρασε στο 4ο σετ και με σκορ 25-21 ισοφάρισε το παιχνίδι. Σε έναν ακόμα αγώνα, η ψυχή των παικτριών αντιστάθμισε την έλλειψη εμπειρίας, την οποία κερδίζουν οι νεαρές παίκτριες σε τέτοιες αναμετρήσεις. Δεν θα είχαν την ευκαιρία αυτή, αν η διοίκηση του Ερασιτέχνη Α.Ο.Κ., λόγω οικονομικής αδυναμίας, απέσυρε την συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας το περασμένο καλοκαίρι.

Με τις εμφανίσεις αυτές πιστεύουμε ότι, ο στόχος της κατάκτησης της 7ης θέσης στην τελική κατάταξη (σ.σ. της 1ης στον όμιλο των πλέι άουτ) είναι εφικτός. Στα άλλα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής ημέρα των πλέι άουτ σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ασκληπιός Τρικάλων-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-0 σετ (25-17, 25-19, 25-15), Ε.Α. Λάρισας-Γαία Δράμας 3-0 σετ (25-5, 26-24, 25-15), Ε.Ο. Σταυρούπολης-Ίκαρος Έδεσσας 3-0 σετ (25-23, 25-22, 27-25). Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Αργώ Βόλου 19 βαθμοί (20-7 σετ), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 17 (19-10), Καβάλα 17 (20-12), Ε.Α. Λάρισας 15 (16-10), Ε.Ο. Σταυρούπολης 13 (16-13), Ίκαρος Έδεσσας 9 (11-16), Ασκληπιός Τρικάλων 5 (7-20), Γαία Δράμας 1 (3-24).

Την 3η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Καβάλα-Ε.Α. Λάρισας, Ίκαρος Έδεσσας-Ασκληπιός Τρικάλων, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Ε.Ο. Σταυρούπολης, Γαία Δράμας-Αργώ Βόλου.