Στο γήπεδο που ηττήθηκε με σκορ 3-1 την περασμένη περίοδο, στην έδρα του Θερμαϊκού, ο Α.Ο. «Καβάλα» πέτυχε μία καθαρή και δίκαιη νίκη (2-0) την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το χρονικό σημείο που επιτεύχθηκε το πρώτο τέρμα, λίγο πριν από την λήξη του α΄ ημιχρόνου, από τον Βασίλη Παπαδόπουλο. Ο Α.Ο.Κ. κράτησε «ανέπαφη» την εστία του, κάτι που αυξάνει τις πιθανότητες για νικηφόρο αποτέλεσμα και σημείωσε δεύτερο τέρμα, με τον έτερο δεινό σκόρερ, Κοσμά Γκέκα, στο β΄ ημίχρονο του αγώνα. Οι δύο «κυνηγοί» του Α.Ο.Κ. έχουν σκοράρει 26 τέρματα (14 ο Κ. Γκέκας και 12 ο Β. Παπαδόπουλος), από τα 43 που πέτυχε η ομάδα της Καβάλας στο πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής. Αναμφισβήτητα, είναι το πιο παραγωγικό «δίδυμο» επιθετικών ποδοσφαιριστών στην κατηγορία.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστική ημέρας στον 1ο όμιλο είναι τα ακόλουθα: Ορέστης Ορεστιάδας-Απόλλων Παραλιμνίου 2-1, Άρης Αβάτου-Νέστος Χρυσούπολης 0-1, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης-Άρης Πετεινού 1-0, Πανθρακικός-Αετός Βαρβάρας 4-0, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας-Βέροια 0-0, Χανιώτης-Νίκη Ευκαρπίας 2-0, Θερμαϊκός-Καβάλα 0-2, Αναγέννηση Επανομής-Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 0-5, Θύελλα Σαρακηνών-Δόξα Δράμας 0-3 (χωρίς αγώνα).

Στην βαθμολογία προηγείται ο Α.Ο. «Καβάλα» με 40 βαθμούς και ακολουθούν: Νέστος Χρυσούπολης 35, Ορέστης Ορεστιάδας 32, Πανθρακικός 30, Χανιώτης 28, Θερμαϊκός 26, Απόλλων Παραλιμνίου 25, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 23, Νίκη Ευκαρπίας 21, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης 20, Άρης Αβάτου 18, Δόξα Δράμας 16, Αναγέννηση Επανομής 10, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 9, Άρης Πετεινού 8, Αετός Βαρβάρας 8, Βέροια 8. Η Θύελλα Σαρακηνών αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Η 16η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθεί την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 και περιλαμβάνει τα παιχνίδια: Χανιώτης-Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας, Βέροια-Θερμαϊκός, Νίκη Ευκαρπίας-Ορέστης Ορεστιάδας, Καβάλα-Άρης Αβάτου, Απόλλων Παραλιμνίου-Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας-Αετός Βαρβάρας, Άρης Πετεινού-Πανθρακικός, Δόξα Δράμας-Αναγέννηση Επανομής.