Θα μπορούσε να είναι ο τελικός αγώνας του τουρνουά. Σίγουρα ήταν το δυνατό “ζευγάρι” των ημιτελικών αγώνων. Αναφερόμαστε στο παιχνίδι μεταξύ των ομάδων του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” και της “Γαία” Δράμας, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 29 Δεκεμβρίου 2018 στο κλειστό γήπεδο “Δημήτριος Κραχτίδης”, στο πλαίσιο της τελικής φάσης (final four) του πρωταθλήματος νεανίδων της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης.

Η “αυλαία άνοιξε” με το παιχνίδι της “Νίκης” Αλεξανδρούπολης με τον Α.Ο. Χρυσούπολης, που ανέδειξε νικήτρια με 3-0 σετ την ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Στον δεύτερο ημιτελικό, η “Γαία” Δράμας ήταν πιο έτοιμη ως ομάδα, προηγήθηκε 2-0 σετ και πήρε την πρόκριση στον τελικό αγώνα με 3-1 σετ. Ο Α.Ο.Κ. έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει 1-1, όταν στο 2ο σετ πήρε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ με 17-10, αλλά το έχασε με 21-25! Μείωσε σε 1-2 σετ, αλλά στο 4ο σετ, δεν βρήκε καθόλου ρυθμό στο παιχνίδι του. Στο σετ αυτό, άλλωστε, δεν παίχτηκε καλό volleyball, λόγω της διακοπής του παιχνιδιού για μερικά λεπτά, αφού ο προπονητής της Δραμινής ομάδας, Χρήστος Κυριαζίδης, είχε αντιπαράθεση με τους δύο διαιτητές, για μία απόφαση του β΄ διαιτητή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον πάγκο.

Τα σετ του ημιτελικού, με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Καβάλας, ήταν: 23-25, 21-25, 28-26, 13-25. Έτσι, στο παιχνίδι για την 3η θέση θα παίξουν ο Α.Ο. “Καβάλα” και ο Α.Ο. Χρυσούπολης (ώρα έναρξης 3μ.μ.) και στον τελικό αγώνα του final four η “Νίκη” Αλεξανδρούπολης με τη “Γαία” Δράμας (ώρα έναρξης 6μ.μ.). Τα παιχνίδια θα διεξαχθούν την Κυριακή 30 Δεκεμβρίου 2018.

Επ’ ευκαιρία, θέλουμε να σχολιάσουμε το εξής. Στην ουσία, δεν πρόκειται για πρωτάθλημα, αλλά για δύο τουρνουά, μέσα από τα οποία αναδεικνύεται νικήτρια, η ομάδα που θα βρεθεί σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση και θα είναι πιο τυχερή στις “διασταυρώσεις”. Το επίπεδο των ομάδων δεν είναι υψηλό, γι’ αυτό και η πρωταθλήτρια της Περιφέρειας, δεν καταφέρνει να διακριθεί στην επόμενη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Αυτό πρέπει να προβληματίσει τους διοικούντες την Ένωση Σωματείων Πετοσφαίρισης Θράκης-Ανατολικής Μακεδονίας, προκειμένου να εφαρμόσουν ένα άλλο σύστημα, το οποίο θα αυξήσει τον συναγωνισμό και το σημαντικότερο, θα δώσει τη δυνατότητα στις ομάδες να παίξουν περισσότερα παιχνίδια. Η κατηγορία των νεανίδων, είναι ο “προθάλαμος” για την ένταξη στις ομάδες γυναικών των συλλόγων. Και οι νεαρές παίκτριες χρειάζονται παιχνίδια, για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στο υψηλότερο αγωνιστικό επίπεδο.

Θα βοηθήσει, πιστεύουμε, η διεξαγωγή ενός πρωταθλήματος με αγωνιστικές ημέρες και όχι τα τουρνουά που γίνονται, κατά περιοχή, για την ανάδειξη των τεσσάρων ομάδων της τελικής φάσης. Συγκεκριμένα, προτείνουμε να χωριστούν οι ομάδες σε δύο ομίλους, με γεωγραφικό κριτήριο, για να παίξουν διπλά παιχνίδια (εντός και εκτός έδρας) όλες εναντίον όλων με βαθμολογία. Όπως διεξάγεται το πρωτάθλημα γυναικών. Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις δύο πρώτες θέσεις στη βαθμολογία σε κάθε όμιλο, θα πάρουν τα τέσσερα “εισιτήρια” για την τελική φάση. Στους ημιτελικούς αγώνες θα “διασταυρωθούν” ως εξής: Η 1η του 1ου ομίλου, με τη 2η του 2ου ομίλου και η 1η του 2ου ομίλου, με τη 2η του 1ου ομίλου. Ας δοκιμαστεί πιλοτικά το σύστημα αυτό, από την επόμενη περίοδο (2019-2020) κι αν συμβάλλει στην αναβάθμιση της διοργάνωσης, μπορεί να καθιερωθεί.