Αν και είναι νωρίς, ακόμα, για ασφαλή εκτίμηση, το “τρίποντο” που πήρε το απόγευμα της Κυριακής 24 Νοεμβρίου 2019 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο (Δ.Α.Κ.) Σταυρούπολης, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα”, αποτελεί σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Α2 εθνική κατηγορία. Την ήθελε πολύ τη νίκη επί του Ε.Ο. Σταυρούπολης η ομάδα της Καβάλας, για βαθμολογικό, αλλά περισσότερο για ψυχολογικό λόγο. Κι αυτό φάνηκε στο 4ο σετ, στο οποίο οι παίκτριες της έβγαλαν μεγάλο πάθος στον αγωνιστικό χώρο και ανέτρεψαν, αρχικά, το 18-14 και λίγο αργότερα το 23-21, κερδίζοντας με 23-25. Στο σημείο εκείνο του παιχνιδιού, η Fulani Petties, με πετυχημένο μπλοκ, μείωσε 23-21, η Νεφέλη Δικαστοπούλου πήρε δύο καθοριστικούς πόντους στην επίθεση και η Κωνσταντίνα Δασκάλου, με “άσσο”, έγραψε τον νικηφόρο επίλογο!

Ωστόσο, η ομάδα της Καβάλας δεν μπήκε συγκεντρωμένη στο παιχνίδι (σ.σ. είναι δύσκολο αμέσως μετά από ταξίδι, να είναι ένας αθλητής έτοιμος εκατό τοις εκατό για να αγωνιστεί), κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ε.Ο. Σταυρούπολης για να προηγηθεί με 9-2, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Μπαλασά, να ζητήσει γρήγορα και τα δύο τάιμ άουτ, που έχει δικαίωμα ο προπονητής σε κάθε σετ. Η διαφορά έφτασε στο +8 για τη γηπεδούχο ομάδα (16-8) κι από κει κι έπειτα ο Α.Ο.Κ. άρχισε να συνέρχεται αγωνιστικά. Μείωσε 18-15 και 22-19, αλλά έχασε το σετ με 25-20.

Στο 2ο σετ, η κατάσταση αντιστράφηκε και ο Α.Ο.Κ. ήταν η ομάδα που πήρε διαφορά στο σκορ (10-20), περιορίζοντας τα λάθη (μόλις 4) και βελτιώνοντας την υποδοχή, για να επικρατήσει με 13-25.

Στο κρίσιμο 3ο σετ, το μικρό προβάδισμα τριών πόντων (16-19) για τον Α.Ο.Κ. χάθηκε, αφού ο Ε.Ο. Σταυρούπολης ισοφάρισε 20-20. Από το σημείο εκείνο, όμως, η ομάδα της Καβάλας κέρδισε πέντε συνεχόμενους πόντους και το σετ με 20-25.

Η ομάδα της Σταυρούπολης έχει πολλές μεταπτώσεις στην απόδοσή της, γεγονός που την κάνει επικίνδυνη για τις αντιπάλες ομάδες, που δεν έχουν την εμπειρία να διαχειριστούν το παιχνίδι, όπως η ομάδα της Καβάλας. Στο 4ο σετ, λοιπόν, οι θεατές παρακολούθησαν μία δυνατή μάχη, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και γιατί οι παίκτριες του Α.Ο.Κ. έδειξαν πως ήθελαν τη νίκη περισσότερο.

Συνοπτικά τα σετ του αγώνα ήταν: 25-20, 13-25, 20-25, 23-25 και η σύνθεση του Α.Ο.Κ. η ακόλουθη: Τσουκαλά 6 (3 άσσοι, 3/5 επίθεση), Δασκάλου 15 (2 μπλοκ, 13/32 επίθεση), Petties 27 (1 άσσος, 2 μπλοκ, 24/57 επίθεση), Μαραθοκαμπίτου 14 (14/32 επίθεση), Παπακώστα 3 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 1/4 επίθεση), Ντίτσα 2 (1 μπλοκ, 1/2 επίθεση), Δικαστοπούλου 5 (5/12 επίθεση), Γεωργιάδου, Γερακίνη (14/19 υποδοχή). Στην αποστολή ήταν και οι νεαρές: Σταυρούλα Βάτκαλη, Τζέσικα Χότζα.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας διαμορφώθηκε ως εξής: Πρωταθλητές Πεύκων 17 (18-5 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 14 (15-7 σετ), Καβάλα 12 (14-9 σετ), Ε.Α. Λάρισας 12 (13-3 σετ), Νέα Γενεά 11 (13-10 σετ), Μ.Ε.Ν.Τ. 9 (11-6 σετ), Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 8 (10-10 σετ), Ασκληπιός Τρικάλων 8 (9-13 σετ), Α.Σ. Γιάννινα 5 (9-14 σετ), Ε.Ο. Σταυρούπολης 3 (7-17 σετ), Νίκη Αλεξανδρούπολης 3 (3-13 σετ), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 0 (3-18 σετ). Η Ε.Α. Λάρισας, η Μ.Ε.Ν.Τ., ο Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός και η Νίκη Αλεξανδρούπολης έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.