Η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» προσπάθησε να αιφνιδιάσει την γηπεδούχο Ελπίδα Αμπελοκήπων, η οποία ήταν πιο δυνατή και αξιοποίησε την έδρα της, για να επικρατήσει 3-1 σετ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας γυναικών. Ο Α.Ο.Κ. πήρε το 1ο σετ του παιχνιδιού, έπειτα από μεγάλη μάχη, με σκορ 27-29, αλλά η «Ελπίς» κέρδισε τα επόμενα τρία σετ εύκολα με: 25-16, 25-12 και 25-17, σημειώνοντας την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Έτσι, παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου, ενώ ο Α.Ο.Κ. υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος είναι τα εξής: Ελπίς Αμπελοκήπων-Καβάλα 3-1 σετ (27-29, 25-16, 25-12, 25-17), Νίκη Αλεξανδρούπολης-Ίκαρος Έδεσσας 3-0 σετ (25-22, 25-20, 25-17), Γαία Δράμας-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 0-3 σετ (0-25, 0-25, 0-25).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Ελπίς Αμπελοκήπων 9, Νέα Γενεά 5, Νίκη Αλεξανδρούπολης 4, Ίκαρος Έδεσσας 3, Καβάλα 3, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3, Γαία Δράμας 0.

Το Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021 θα παίξουν: Καβάλα-Γαία Δράμας, Νίκη Αλεξανδρούπολης-Νέα Γενεά, Ίκαρος Έδεσσας-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης.