Έναν τελικό αγώνα αντάξιο των δύο καλύτερων ομάδων στην κατηγορία αγοριών κάτω των 21 ετών (εφήβων), μεταξύ του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, παρακολούθησαν οι δεκάδες φίλοι του όμορφου αθλήματος της πετοσφαίρισης, την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού αθλητικού κέντρου «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Νικήτρια και συγχρόνως πρωταθλήτρια στην Ένωση Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης αναδείχτηκε η ομάδα του «Εθνικού», που επικράτησε με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Α.Ο.Κ. έδειξε πιο αποφασισμένη για την νίκη στα δύο πρώτα σετ του αγώνα, τα οποία κατέκτησε με το ίδιο σκορ 25-23. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατέκτησε το τρίτο σετ, επίσης με 25-23 και πήρε μεγάλη ψυχολογική ώθηση. Στο 4ο σετ και στο 5ο σετ, με πραγματικό ηγέτη τον αρχηγό του, που ήταν ασυναγώνιστος, έκανε την ολική ανατροπή! Ισοφάρισε 2-2, κερδίζοντας το 4ο σετ με σκορ 25-20 και στο tie break επικράτησε με σκορ 15-10. Αξίζουν συγχαρητήρια στην νικήτρια και πρωταθλήτρια ομάδα, για το ψυχικό σθένος που έδειξε, αλλά και στην ομάδα του Α.Ο.Κ., γιατί έπαιξε με πάθος για την νίκη. Θα «αποζημιωθεί» με την συμμετοχή της στην επόμενη φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Ωστόσο, θέλουμε να επισημάνουμε τον αριθμό των θεατών του τελικού αγώνα, που έδειξε ότι οι Καβαλιώτες αγαπούν την πετοσφαίριση και ότι, η Καβάλα δικαιούται να φιλοξενήσει μία σημαντική διοργάνωση του αθλήματος. Παρά την παλαιότητα του κλειστού γυμναστηρίου της Καλαμίτσας. Επίσης, για το πρωτάθλημα γυναικών, ο Α.Ο.Κ. ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων από τον τυπικά γηπεδούχο Α.Ο. Αμυγδαλεώνα με 3-2 σετ. Η ομάδα του Αμυγδαλεώνα νίκησε για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα την ελλιπή και με χαμηλό μέσο όρο ηλικίας των παικτριών της ομάδα του Α.Ο.Κ., που επιχειρεί να κάνει μία «επανεκκίνηση» μετά την «οικειοθελή» αποχώρηση από το πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Στον δυτικό όμιλο, ακόμα, ο Α.Ο. Σερρών νίκησε με 3-2 σετ τον Πανσερραϊκό και διατήρησε το αήττητο. Η βαθμολογία του ομίλου έχει ως εξής: Α.Ο. Σερρών 23 βαθμοί (24-4 σετ), Πανσερραϊκός 15 (19-14), Γ.Σ. Δράμας 14 (17-8), Αμυγδαλεώνας 9 (11-14), Γαία Δράμας 3 (3-18), Καβάλα 2 (5-21).