Για το πρώτο επίσημο παιχνίδι της περιόδου 2024-2025, στο πλαίσιο της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα καλαθοσφαίρισης γυναικών των «Πανθήρων» Καβάλας, έπαιξε με υψηλή ένταση στην άμυνα και στην επίθεση, γεγονός που αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ (84-55) απέναντι στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου. Η κυριαρχική εμφάνιση είναι αποτέλεσμα της δουλειάς που γίνεται στις προπονήσεις, όπως είπε στον «Κ.Τ.» ο προπονητής των «Πανθήρων», Αρίστιππος Χαντέλης. «Το πλεονέκτημα μας είναι ο προπονητικός ρυθμός. Δουλεύουμε με διπλές προπονήσεις από τις 28 Αυγούστου και αυτό βοήθησε να έχουμε υψηλή ένταση στο παιχνίδι με την ομάδα του Νέου Ρυσίου», ανέφερε.

Η διαφορά στην ετοιμότητα μεταξύ των δύο ομάδων, φάνηκε από την 1η περίοδο του παιχνιδιού. Οι παίκτριες των «Πανθήρων» ήταν πολύ πιεστικές στην άμυνα, ενώ στην επίθεση, με «κινητήριο μοχλό» την Έλενα Ανδρικοπούλου, σκόραραν 24 πόντους. Στην 2η περίοδο, ήταν λογικό ο ρυθμός να πέσει και η φιλοξενούμενη ομάδα να «ισορροπήσει» το παιχνίδι. Ωστόσο, ο Αρ. Χαντέλης έκανε σωστή διαχείριση του έμψυχου δυναμικού και «μοίρασε» τον αγωνιστικό χρόνο στις παίκτριες του. Η δυνατή άμυνα ήταν η «σταθερά», για να κρατήσουν οι «Πάνθηρες» την διψήφια διαφορά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Και στην 4η περίοδο, να «σφραγίσουν» την νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, επίσης, ήταν τα 12 εύστοχα σουτ τριών πόντων των παικτριών των «Πανθήρων», με το υψηλό ποσοστό 46,15%, που προήλθαν από την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Οι «Πάνθηρες» έχουν αρκετές παίκτριες που σουτάρουν καλά από την περιφέρεια και αυτό θα είναι ένα σημαντικό «όπλο» στην αγωνιστική περίοδο που άρχισε.

Το «πρώτο δείγμα» των «Πανθήρων», σε ομαδικό αλλά και ατομικό επίπεδο, ήταν θετικό. Ωστόσο, ο Αρ. Χαντέλης γνωρίζει καλύτερα τις δυνατότητες της ομάδας του. «Θεωρώ ότι έχουμε να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα στο παιχνίδι μας. Δεν παίζουμε, ακόμα, το basketball που θέλω», σχολίασε, ενώ ευχαρίστησε την διοίκηση του συλλόγου, γιατί ικανοποίησε όλες τις πρώτες επιλογές του για την ενίσχυση της ομάδας. Ειδικά για την αλλοδαπή παίκτρια, Daryna Bachkarova, σημείωσε ότι: «Δεν είναι τυχαία παίκτρια. Όταν εγκλιματιστεί στην ομάδα, θα προσφέρει περισσότερα».

Το σκορ ανά περίοδο του αγώνα ήταν: 24-6, 13-15, 19-12, 28-22 και για τους «Πάνθηρες» έπαιξαν οι: Μαραβέγια 10 πόντοι (3 τρίποντα), Ποντικάκη 2, Ανδρικοπούλου 20(4 τρ.), Τσάντα 11(2 τρ.), Bachkarova 17(2 τρ.), Γιαχολάρι 2, Παναγιωτίδου, Χωλοπούλου 9(1 τρ.), Μιχαηλίδου 3, Βλάχου 8, Παπαδοπούλου 2. Στα άλλα παιχνίδια της α΄ φάσης (1η αγωνιστική ημέρα) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ελευθερία Μοσχάτου-Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 38-74, Κ.Α.Ο. Μελισσίων-ΕΣΚΑ Νέας Ιωνίας 41-78, Άρης Χολαργού-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 71-64, Αγία Παρασκευή-Δάφνη Αγίου Δημητρίου 49-41, Άρης Θεσσαλονίκης-Πανόραμα 64-46, Ανδρογέας-ΑΕΚ Περιστερίου 52-64. Στην 2η αγωνιστική ημέρα, οι «Πάνθηρες» θα υποδεχτούν τον Α.Σ. Ανταίο, την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024.