Οι μαχήτριες παίκτριες της ομάδας πετοσφαίρισης κορασίδων (Κ18) του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» πέτυχαν έναν ακόμα άθλο! Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ στο κλειστό γήπεδο του Ευόσμου, κατάφεραν, με τα ανεξάντλητα ψυχικά αποθέματα που έχουν, να οδηγήσουν το παιχνίδι σε ένα ακόμα tie break και να πάρουν την νίκη με 3-2 σετ επί του «Αίαντα» και την πρόκριση στον τελικό αγώνα του πανελληνίου πρωταθλήματος!

Ήταν το τρίτο παιχνίδι φέτος, που νίκησαν στο ψυχοφθόρο 5ο σετ, μετά τον τελικό του περιφερειακού πρωταθλήματος (3-2 σετ τις Αμαζόνες Μαΐστρου Αλεξανδρούπολης) και τον αγώνα με τον Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκό στην Καλαμίτσα (σ.σ. πάλι με ανατροπή). Η πορεία που πραγματοποιούν είναι ανέλπιστη και η συμμετοχή στον τελικό αγώνα του πανελληνίου πρωταθλήματος αποτελεί μεγάλη επιτυχία. Ευχόμαστε να την απολαύσουν, χωρίς την πίεση του αποτελέσματος. Σε έναν τελικό αγώνα, άλλωστε, το αποτέλεσμα είναι ανοικτό.

Την Τετάρτη 4 Αυγούστου 2021 στον Εύοσμο της Θεσσαλονίκης, ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 23-15, αλλά έχασε το 1ο σετ με σκορ 26-24. Κέρδισε το 2ο σετ με 25-19, αλλά ο «Αίας» πήρε πάλι το προβάδισμα με 26-24. Το 2-2 έγινε με νίκη του Α.Ο.Κ. στο 4ο σετ με σκορ 25-19 και το 2-3 στο 5ο σετ με σκορ 15-10 υπέρ της ομάδας της Καβάλας.

Αξίζουν συγχαρητήρια στις παίκτριες: Γκίκα, Κουλούρη, Κοβουσιάδου, Ιωαννίδου, Τσακιρίδου, Κουτσικβασίλογλου, Σιώκη, Γεωργιάδου, Βάτκαλη, Βρεττού, Ντόμι, Αγγελοπούλου, Μπαρνταγκτζιάν, Παπαδοπούλου και στον προπονητή τους, Δημήτρη Μπαλασά.

Στον τελικό αγώνα προκρίθηκε και ο Α.Ο. Μαρκόπουλου, που νίκησε στον ημιτελικό αγώνα τον «Φοίβο» Μελισσίων με 3-1 σετ (25-22, 25-22, 23-25, 25-9).