Με σταθερό τρόπο και χάρη στις αλλαγές στο ρόστερ, ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης επανέκαμψε αγωνιστικά και βαθμολογικά στο πρωτάθλημα της Elite League. Μετά την εντός έδρας νίκη επί της Μεγαρίδας έφτασε, πάλι, στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και «βλέπει» ψηλότερα! Εναντίον της Μεγαρίδας προηγήθηκε με σκορ 60-27 στο α΄ ημίχρονο και επικράτησε άνετα με σκορ 100-64. Ο Σωκράτης Ναούμης σημείωσε 19 πόντους, με 5 εύστοχα σουτ τριών πόντων, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Hadson 12(3 τρ.), Φιλοξενίδης, Sokk 7(1 τρ.), Γράβας 8, Τσουμάνης 14, Σκουλίδας 14(4 τρ.), Ξύδης 3(1 τρ.), Γκατζιούρας, Γεωργίου 2, Robinson 12, Τουτζιαράκης 9.

Αντίθετα, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Αμύντα, με σκορ 83-74 και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στην λήξη του α΄ ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με έναν πόντο (34-33), αλλά στην 3η περίοδο ο Αμύντας πήρε προβάδισμα δέκα πόντων (62-52), το οποίο διατήρησε και στην 4η περίοδο. Ο Antwain Johnson σκόραρε πάλι +20 πόντους (22 με 2 τρίποντα), αλλά δεν ήταν αρκετοί, όπως στο προηγούμενο παιχνίδι, για να φέρουν την δεύτερη (συνεχόμενη) νίκη στο πρωτάθλημα. Έπαιξαν ακόμα οι: Μπόζης 13(2 τρ.), Πουλιανίτης 10, Απαζίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης 2, Webster 13, Τσέλλος 12(2 τρ.).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας-Πανερυθραϊκός 80-96, Ελευθερούπολη-Μεγαρίδα 100-64, Ερμής Σχηματαρίου-Αίας Ευόσμου 70-69, Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Κόροιβος Αμαλιάδας 79-64, Παπάγου-Τρίτων 67-77, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Αγρίνιο 88-59, Αμύντας-Ε.Κ. Καβάλας 83-74, Μαρούσι-Ψυχικό 84-72.

Η βαθμολογία είναι η εξής: Τρίτων 23 βαθμοί (10 νίκες-3 ήττες), Πανερυθραϊκός 22 (9-4), Μαρούσι 21 (8-5), Ελευθερούπολη 21 (8-5), Παπάγου 21 (8-5), Ψυχικό 20 (7-6), Κόροιβος Αμαλιάδας 20 (7-6), Ηρακλής Θεσσαλονίκης 19 (9-4), Μεγαρίδα 19 (7-5), Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 19 (6-7), Ερμής Σχηματαρίου 18 (6-6), Αίας Ευόσμου 18 (5-8), Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας 17 (4-9), Αμύντας 17 (4-9), Αγρίνιο 17 (4-9), Ε.Κ. Καβάλας 14 (1-12).

Την 14η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ερμής Σχηματαρίου-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου, Μεγαρίδα-Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας, Πανερυθραϊκός-Παπάγου, Τρίτων-Μαρούσι, Ψυχικό-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Αγρίνιο-Αμύντας, Ε.Κ. Καβάλας-Κόροιβος Αμαλιάδας, Αίας Ευόσμου-Ελευθερούπολη.