Η εντυπωσιακή 2η περίοδος (17-33) έδωσε στον Γ.Σ. Ελευθερούπολης το προβάδισμα στο σκορ στην λήξη του α΄ ημιχρόνου του παιχνιδιού στο «Ιβανόφειο» κλειστό γυμναστήριο απέναντι στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, με διαφορά 14 πόντων. Στην 3η περίοδο, ο γηπεδούχος «Ηρακλής» μείωσε στο ένα καλάθι (55-57), αλλά ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης άντεξε στην 4η περίοδο και πήρε την μεγάλη νίκη με σκορ 82-74! Με την νίκη αυτή κράτησε χαμηλά στην βαθμολογία τον «Ηρακλή» και παρέμεινε στον «όμιλο» των ομάδων που ακολουθούν τον Πανιώνιο. Τον Πανιώνιο, που μετά από την νίκη επί του Μίλωνα, βρέθηκε στην 1η θέση του πρωταθλήματος της Elite League.

Ο Ryan Allen ξαναπήρε την «σκυτάλη» από τον Tyre Gathright και με 21 πόντους (συν 6 τελικές πάσες), ήταν ο «ηγέτης» του Γ.Σ. Ελευθερούπολης στο «Ιβανόφειο» γυμναστήριο. Αγωνίστηκαν ακόμα οι: Gathright 4 πόντοι, Καμπουρίδης 17(3 τρίποντα), Ιατρίδης 11(1 τρ.), Λογοθέτης, Μαστόρος 8, Κουρτίδης 4, Οκεκουόγεν 9 (10 ριμπάουντ), Τσέλλος 8(2 τρ.)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα εξής: Μίλων-Πανιώνιος 56-72, Ερμής Σχηματαρίου-Δόξα Λευκάδας 75-66, Αίας Ευόσμου-Ψυχικό 78-72 (στην παράταση), Πανερυθραϊκός-Μύκονος 72-65, Μεγαρίδα-Παπάγου 77-65, Κόροιβος Αμαλιάδας-Έσπερος Λαμίας 102-77, Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Αμύντας 82-79, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ελευθερούπολη 74-82.

Η βαθμολογία είναι η ακόλουθη: Πανιώνιος 19 βαθμοί (8 νίκες-3 ήττες), Ερμής Σχηματαρίου 18 (7-4), Δόξα Λευκάδας 18 (7-4), Ελευθερούπολη 18 (7-4), Κόροιβος Αμαλιάδας 18 (7-4), Μεγαρίδα 18 (7-4), Παπάγου 17 (6-5), Μύκονος 17 (6-5), Μίλων 17 (6-5), Έσπερος Λαμίας 16 (5-6), Ηρακλής Θεσσαλονίκης 16 (5-6), Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 15 (4-7), Αμύντας 15 (4-7), Πανερυθραϊκός 15 (4-7), Αίας Ευόσμου 14 (3-8), Ψυχικό 13 (2-9).

Την ερχόμενη αγωνιστική ημέρα (12η) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ελευθερούπολη-Έσπερος Λαμίας, Αμύντας-Αίας Ευόσμου, Παπάγου-Πανερυθραϊκός, Μύκονος-Ερμής Σχηματαρίου, Μεγαρίδα-Κόροιβος Αμαλιάδας, Πανιώνιος-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου, Ψυχικό-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Δόξα Λευκάδας-Μίλων.