Είναι τύχη και συγχρόνως ευτυχία, για την ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», να διαθέτει ορισμένους δεινούς σκόρερ στην επιθετική γραμμή του. Ο Βασίλης Παπαδόπουλος (φωτογραφία) είναι ένας εξ’ αυτών και το απέδειξε στα δύο τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας. Απέναντι στην Νίκη Ευκαρπίας σκόραρε το νικητήριο τέρμα, ενώ την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024, στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη», απέναντι στην ομάδα του Χανιώτη σημείωσε δύο τέρματα. Με το δεύτερο έδωσε (εκ νέου) το προβάδισμα στον Α.Ο.Κ. στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όταν πίεζε για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της φιλοξενούμενης ομάδας. Ο Χανιώτης έπαιξε με πέντε ποδοσφαιριστές στην ευθεία μπροστά από τον τερματοφύλακα και μία δεύτερη γραμμή σε διπλή ζώνη, που δυσκόλεψε τον Α.Ο.Κ. να δημιουργήσει ευκαιρίες και να έχει τελικές προσπάθειες.

Ωστόσο, η εμπειρία και ευφυΐα του Β. Παπαδόπουλου έφερε το πρώτο τέρμα, που επιτεύχθηκε γύρω στο πρώτο ημίωρο. Με έξυπνη ενέργεια, βρέθηκε σε θέση βολής και με άπιαστο σουτ έκανε το 1-0. Ο Χανιώτης ισοφάρισε στην έναρξη του β΄ ημιχρόνου με τον Αποστολίδη, που εκμεταλλεύτηκε μία «κόντρα» επίθεση και βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα του Α.Ο.Κ. Το τέρμα προήλθε από κλέψιμο της μπάλας ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και στο παράλληλο παιχνίδι, που συνηθίζει να κάνει ο Α.Ο.Κ. απέναντι στις «κλειστές» άμυνες.

Η ισοφάριση προκάλεσε νευρικότητα στην επιθετική ανάπτυξη του Α.Ο.Κ., ενώ ο Χανιώτης συνέχισε να αμύνεται καλά οργανωμένος. Εκεί παρενέβη ο προπονητής του Α.Ο.Κ., Τιμόθεος Καβακάς και με τις αλλαγές προσώπων και θέσεων ορισμένων ποδοσφαιριστών, βοήθησε την ομάδα να βρει πάλι την ηρεμία και τον στόχο! Ήταν το 39ο λεπτό του β΄ ημιχρόνου. Εκτελέστηκε κόρνερ από την δεξιά πλευρά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την μεγάλη περιοχή, έφτασε στην απέναντι πλευρά όπου βρισκόταν σε καίρια θέση ο Β. Παπαδόπουλος, που με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Μερικά λεπτά αργότερα, ο Νάσι Στοΐνοβιτς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λάζαρος Τζελίδης και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-1. Δικαίως ο Β. Παπαδόπουλος αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Με τρία τέρματα στα δύο τελευταία παιχνίδια έφτασε στα είκοσι (20) στο πρωτάθλημα, αλλά το κυριότερο είναι, ότι έδωσε έξι βαθμούς ακόμα στον Α.Ο.Κ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής ημέρας στον 1ο όμιλο είναι τα ακόλουθα: Άρης Πετεινού-Άρης Αβάτου 1-2, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας-Πανθρακικός 0-2, Νέστος Χρυσούπολης-Ορέστης Ορεστιάδας 6-1, Δόξα Δράμας-Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης 2-0, Απόλλων Παραλιμνίου-Θερμαϊκός 0-0, Καβάλα-Χανιώτης 3-1, Νίκη Ευκαρπίας-Βέροια 1-1, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας-Αναγέννηση Επανομής 0-1, Αετός Βαρβάρας-Θύελλα Σαρακηνών 3-0 (χωρίς αγώνα).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Καβάλα 64 βαθμοί, Νέστος Χρυσούπολης 57, Πανθρακικός 52, Θερμαϊκός 42, Άρης Αβάτου 39, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 39, Ορέστης Ορεστιάδας 39, Χανιώτης 36, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης 36, Απόλλων Παραλιμνίου 31, Νίκη Ευκαρπίας 26, Δόξα Δράμας 25, Βέροια 22, Αναγέννηση Επανομής 17, Αετός Βαρβάρας 14, Άρης Πετεινού 12.

Την 25η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας-Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας, Αναγέννηση Επανομής-Αετός Βαρβάρας, Πανθρακικός-Δόξα Δράμας, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης-Νέστος Χρυσούπολης, Άρης Αβάτου-Απόλλων Παραλιμνίου, Ορέστης Ορεστιάδας-Καβάλα, Θερμαϊκός-Νίκη Ευκαρπίας, Χανιώτης-Βέροια.