SONY DSC

Η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” απέσπασε σημαντική ισοπαλία, χωρίς τέρματα, στο γήπεδο των Τρικάλων, στο ένα από τα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν το απόγευμα του Σαββάτου 26 Οκτωβρίου 2019, για την 5η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος της Football League. Στο άλλο παιχνίδι, οι ομάδες της Βέροιας και του Ασπροπύργου αναδείχτηκαν, επίσης, ισόπαλες με σκορ 1-1.

Η ομάδα της Καβάλας έδωσε μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική λειτουργία, με σκοπό να μη δεχτεί τέρμα. Στο β΄ ημίχρονο βρήκε περισσότερο χώρο στο γήπεδο, αλλά είχε ελάχιστες τελικές προσπάθειες. Παρά την πίεση που δέχτηκε, στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού, απειλήθηκε μόνο μία φορά, σοβαρά, σε μία φάση του α΄ ημιχρόνου με σουτ που ήταν πολύ άστοχο. Κατά την άποψη μας, είναι σημαντικό να συνεχίσει διατηρώντας ανέπαφη την εστία της και είμαστε βέβαιοι, ότι στα επόμενα παιχνίδια θα σκοράρει.

Εναντίον του Α.Ο. Τρικάλων έπαιξαν οι: Δήμιζας, Μαϊδανός, Καζαντζίδης, Στίκας, Παπαστεριανός, Κέρθι, Γαβριηλίδης, Χαντί, Καθάριος, Βόσαλικ, Μαρκόπουλος (Ορφανίδης, Θωμαΐδης, Βασίλης Παπαδόπουλος).

Στην καλαθοσφαίριση, ο Α.Ο.Κ. ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ηράκλεια με σκορ 57-53, ο Αστέρας Καβάλας σημείωσε μεγάλη νίκη στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, με σκορ 69-65, επί του Γ.Σ. Σερρών 2017, ενώ ο Ηρακλής Αγίου Ιωάννη Καβάλας ηττήθηκε στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” από τον Ορφέα Νέου Σκοπού με σκορ 67-72.

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. Καλά αυτό το ΚΑΒΑΛΑ ΑΟ στην ΕΡΤ3 που το είδαν γραμμενο; Χθες το διόρθωσαν και το είχαν ΑΟΚΑΒΑΛΑ. Όμως το σωστό είναι ΑΟΚΑΒΑΛΑ 1965 και έτσι πρέπει να εμφανίζεται. Το ίδιο και στην COSMOTE TV που διαφημίζουν το ματς κυπέλλου με τον ΟΦΗ, γράφουν ΚΑΒΑΛΑ ΑΟ. Κάποιος να το διορθώσει εκεί από την ΠΑΕ.