Με δύο νίκες επί του πρωταθλητή της Α΄ κατηγορίας, Άρη Πηγών, ο Α.Ο.Κ. πήρε την πρόκριση για τον τελικό αγώνα της διοργάνωσης του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων (Ε.Π.Σ.) Καβάλας. Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024, ο Α.Ο.Κ. πέτυχε δεύτερη νίκη στο γήπεδο των Πηγών με σκορ 3-2 και «σφράγισε» την δεύτερη συμμετοχή στον τελικό αγώνα της διοργάνωσης. Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε με τέρμα του Νίκου Σαμπανίδη (ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ στην τελική προσπαθεια), ενώ ο Άρης Πηγών ισοφάρισε με εξίσου ωραίο πλασέ από τον αρχηγό Αθανασάκη, έπειτα από τελική πάσα του Δουμάνη. Ο Θανάσης Ιωαννίδης, με τεχνικό πλασέ, έκανε το σκορ 2-1 για την ομάδα της Καβάλας. Το α΄ ημίχρονο έληξε με σκορ 2-2, αφού ο Φίλιππος Δημητριάδης «σκόραρε» σε βάρος του Α.Ο.Κ. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Mohammed Al Rashdi με εύστοχο κτύπημα πέναλτι στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού. Για τον Θανάση Ιωαννίδη και τον Σαουδάραβα ποδοσφαιριστή, ήταν το δεύτερο τέρμα με την φανέλα του Α.Ο.Κ.

Με τα τρία τέρματα που επιτεύχθηκαν στον δεύτερο ημιτελικό αγώνα του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καβάλας, ο Α.Ο.Κ. έφτασε στα 90 συνολικά στα επίσημα παιχνίδια! Απομένουν δύο παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής κατηγορίας, με Θερμαϊκό (εντός έδρας) και Άρη Αβάτου (εκτός έδρας), καθώς και ο τελικός αγώνας του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καβάλας. Αν προσθέσουμε τα τρία τέρματα της νίκης χωρίς αγώνα επί της Θύελλας Σαρακηνών, την τελευταία αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής κατηγορίας, ο Α.Ο.Κ. χρειάζεται επτά τέρματα για να φτάσει στα εκατό (100) στην αγωνιστική περίοδο 2023-2024! Πρέπει να ανατρέξουμε στο παρελθόν, για να βρούμε εάν ο Α.Ο.Κ. κατάφερε κάτι ανάλογο σε μία αγωνιστική περίοδο. Πρόκειται για εντυπωσιακό επίτευγμα!

Στον τελικό αγώνα του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καβάλας προκρίθηκε επίσης ο Βύρων Καβάλας, που αναδείχτηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με την Αναγέννηση Λιμεναρίων στην Θάσο. Η «Αναγέννηση» σκόραρε πρώτη στο παιχνίδι, ενώ ο «Βύρων» ισοφάρισε πριν τελειώσει το α΄ ημίχρονο. Στον πρώτο ημιτελικό αγώνα, που διεξήχθη στο γήπεδο του Χαλκερού, ο «Βύρων» νίκησε με σκορ 3-0. Έτσι, ο Βύρων Καβάλας θα «υπερασπιστεί» τον τίτλο του κυπελλούχου, που κατέκτησε στην προηγούμενη διοργάνωση.