Τα 120 απαιτητικά λεπτά του αγώνα στην διοργάνωση του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων (Ε.Π.Σ.) Καβάλας, μεσοβδόμαδα με τον Νέστο Χρυσούπολης, επηρέασε σαφώς την ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα». Την Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024, στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη», απέναντι στον Άρη Πετεινού, άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τέρμα που σημείωσε ο Χρήστος Καρακώστας και παρά το υψηλό ποσοστό κατοχής, δεν κατάφερε να «διασπάσει» την πολυπρόσωπη αμυντική διάταξη της φιλοξενούμενης ομάδας. Είχε λιγότερες τελικές προσπάθειες και ακόμα πιο λίγες καλές ευκαιρίες να σκοράρει κι άλλες φορές. Στην καλύτερη από αυτές, στο 79ο λεπτό, ο Κοσμάς Γκέκας δεν ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Βασίλης Παπαδόπουλος, αφού απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Άρη Πετεινού. Ακολουθούν δύο συνεχόμενα παιχνίδια εκτός έδρας για τον Α.Ο.Κ., την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024, με τον Αετό Βαρβάρας και την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024, με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Στα άλλα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης-Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 2-1, Ορέστης Ορεστιάδας-Πανθρακικός 0-2, Θερμαϊκός-Αναγέννηση Επανομής 2-1, Χανιώτης-Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 0-2, Βέροια-Αετός Βαρβάρας 2-0, Νίκη Ευκαρπίας-Δόξα Δράμας 1-1, Απόλλων Παραλιμνίου-Νέστος Χρυσούπολης 0-2, Άρης Αβάτου-Θύελλα Σαρακηνών 3-0 (χωρίς αγώνα).

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας είναι η ακόλουθη: Καβάλα 52 βαθμοί, Νέστος Χρυσούπολης 48, Πανθρακικός 45, Ορέστης Ορεστιάδας 36, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 36, Χανιώτης 35, Θερμαϊκός 35, Άρης Αβάτου 30, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης 29, Απόλλων Παραλιμνίου 29, Νίκη Ευκαρπίας 25, Δόξα Δράμας 21, Βέροια 20, Αναγέννηση Επανομής 11, Αετός Βαρβάρας 11, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 9, Άρης Πετεινού 9.

Την 21η αγωνιστική ημέρα (Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Αναγέννηση Επανομής-Άρης Αβάτου, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας-Ορέστης Ορεστιάδας, Αετός Βαρβάρας-Θερμαϊκός, Δόξα Δράμας-Χανιώτης, Νέστος Χρυσούπολης-Νίκη Ευκαρπίας, Απόλλων Παραλιμνίου-Καβάλα, Πανθρακικός-Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης, Άρης Πετεινού-Βέροια.