Η καλή ψυχολογία και η πίστη στις δυνατότητες, που δημιουργήθηκαν από τα προηγούμενα παιχνίδια, έπαιξαν ρόλο για να πετύχει η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» μία πολύ σημαντική νίκη, εκτός έδρας, επί του Ερμογένη Ξάνθης με 3-1 σετ. Ο Α.Ο.Κ. ξεπέρασε το άγχος της «νεοφώτιστης» ομάδας στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας και προσπαθεί να εξασφαλίσει την παραμονή του όσο πιο σύντομα γίνεται. Σε κάθε παιχνίδι είναι αξιόμαχος, ακόμα και απέναντι σε καλύτερες ομάδες, όπως η Χ.Α.Ν.Θ. την προηγούμενη αγωνιστική ημέρα.

Το απόγευμα του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου 2022, στην Ξάνθη, έχασε το 1ο σετ με σκορ 25-17, αλλά αντέδρασε και έκανε το 1-2 κερδίζοντας το 2ο σετ με σκορ 25-23 και το 3ο σετ με σκορ 25-22. Στο 4ο σετ, όταν ο «Ερμογένης» προηγήθηκε 24-21 και έφτασε μία «ανάσα» από την ισοφάριση και το tie break, ο Α.Ο.Κ. είχε το ψυχικό σθένος για να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει το σετ με σκορ 31-29! Έτσι, απέφυγε το τρίτο tie break σε παιχνίδι πρωταθλήματος.

Το ερχόμενο Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2022, στις 5 το απόγευμα στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», θα υποδεχτεί την πολύ δυνατή ομάδα του Έβρου Σουφλίου, που νίκησε εκτός έδρας την Χ.Α.Ν.Θ. Οι φίλαθλοι θα απολαύσουν ένα ακόμα αμφίρροπο παιχνίδι στην Καλαμίτσα.

Στα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Χ.Α.Ν.Θ.-Έβρος Σουφλίου 2-3 σετ, Ήφαιστος Φλώρινας-Μακεδονικός 3-0 σετ, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Α.Ε. Κομοτηνής 3-0 σετ, Ελπίς Αμπελοκήπων-Ε.Α. Λάρισας 3-1 σετ, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Πανόραμα 3-0 σετ.

Η βαθμολογία στην β΄ ζώνη του πρωταθλήματος είναι η εξής: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 20 βαθμοί (21-3 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 16 (19-10), Ήφαιστος Φλώρινας 15 (19-12), Α.Ε. Κομοτηνής 14 (17-11), Ελπίς Αμπελοκήπων 11 (14-12), Μακεδονικός 9 (13-16), Καβάλα 9 (13-16), Έβρος Σουφλίου 9 (12-14), Ε.Α. Λάρισας 9 (12-13), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 6 (6-15), Πανόραμα 5 (10-20), Ερμογένης Ξάνθης 3 (4-18).

Την 8η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Καβάλα-Έβρος Σουφλίου, Α.Ε. Κομοτηνής-Ελπίς Αμπελοκήπων, Πανόραμα-Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Μακεδονικός-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων, Ερμογένης Ξάνθης-Ήφαιστος Φλώρινας, Ε.Α. Λάρισας-Χ.Α.Ν.Θ.

Η ομάδα γυναικών του Α.Ο. «Καβάλα» πήρε μόνο έναν βαθμό, τον πρώτο στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας, με αντίπαλο την «Γαία» Δράμας. Την περασμένη περίοδο 2021-2022, τα δύο σωματεία βρέθηκαν αντιμέτωπα στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Την τρέχουσα περίοδο, 2022-2023, επιχειρούν «ανασύνταξη», για να διεκδικήσουν ξανά την επιστροφή στην Α2. Ο Α.Ο.Κ. ηττήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι που κρίθηκε στο 5ο σετ (tie break), πάλι εκτός έδρας.

Στο 5ο σετ ηττήθηκε και η ομάδα του Α.Ο. Αμυγδαλεώνα, το απόγευμα του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου 2022, στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων. Αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, με αντίπαλο την ομάδα του Γ.Σ. Δράμας, κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 σετ. Στο 5ο σετ, τελικά, η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη και αποφασιστική. Αναλυτικά το σκορ ανά σετ του αγώνα ήταν: 20-25, 20-25, 25-22, 25-22, 11-15. Δεν ήταν το χαμηλό ποσοστό στην επίθεση (31,45%), αλλά τα 28 λάθη στο σέρβις, που στέρησαν την νίκη από την ομάδα του Αμυγδαλεώνα, η οποία είχε ακόμα: 68,35% στην υποδοχή, 13 άσσους στο σέρβις, 3 κερδισμένους πόντους από το μπλοκ και 47 κερδισμένους πόντους από τα λάθη της αντίπαλης ομάδας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής ημέρας στον δυτικό όμιλο είναι τα εξής: Γαία Δράμας-Καβάλα 3-2 σετ, Αμυγδαλεώνας-Γ.Σ. Δράμας 2-3 σετ, Άρτεμις Σερρών-Πανσερραϊκός 0-3 σετ.

Η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Πανσερραϊκός 8 βαθμοί (9-2 σετ), Γαία Δράμας 5 (6-5), Άρτεμις Σερρών 3 (3-4), Γ.Σ. Δράμας 2 (3-5), Καβάλα 1 (7-7), Αμυγδαλεώνας 1 (4-9).

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθεί στις 14 Ιανουαρίου 2023 και περιλαμβάνει τα παιχνίδια: Καβάλα-Γ.Σ. Δράμας, Γαία Δράμας-Άρτεμις Σερρών, Πανσερραϊκός-Αμυγδαλεώνας.