Με τρία τέρματα στην διάρκεια του β΄ ημιχρόνου του παιχνιδιού, ο Α.Ο.Κ. ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ του α΄ ημιχρόνου (2-1) και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας της (τυπικά) γηπεδούχου ομάδας και κυπελλούχου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων (Ε.Π.Σ.) Δράμας, Δόξας Βώλακα, με τελικό σκορ 4-2. Στο παιχνίδι, που διεξήχθη το Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2024 στο γήπεδο της Δόξας Δράμας, πραγματοποίησαν την πρώτη τους εμφάνιση με τον Α.Ο.Κ. ο Renild Kasemi και ο Κώστας Ίτσιος. Αμφότεροι έδειξαν θετικά στοιχεία, παρά το ότι δεν έπαιξαν στα προηγούμενα παιχνίδια προετοιμασίας. Ο πρώτος είναι ένας «κοντρολαρισμένος» μέσος ποδοσφαιριστής, με καλά κτυπήματα στις λεγόμενες «στημένες» φάσεις. Μάλιστα, στο 33ο λεπτό του β΄ ημιχρόνου, από εκτέλεση φάουλ του R. Kasemi, ο Κ. Ίτσιος με κεφαλιά πέτυχε το τέταρτο τέρμα.

Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε στο 20ο λεπτό του αγώνα με ωραία εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Παπαδόπουλου, το οποίο κέρδισε ο R. Kasemi. Η Δόξα Βώλακα αιφνιδίασε τον Α.Ο.Κ. δύο φορές και με σκόρερ τον ίδιο παίκτη, Σάββα Γιαματζίδη, σκόραρε ισάριθμα τέρματα. Το δεύτερο ήταν ένα σουτ «κεραυνός» από μακρινή απόσταση, που ήταν αδύνατο να αποκρουστεί από τον τερματοφύλακα του Α.Ο.Κ., Λευτέρη Αστρά. Στην τελευταία φάση του α΄ ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο, με τρεις αλλαγές ποδοσφαιριστών (Ίτσιο, Λέλεκα, Δαλιανόπουλο), ο Α.Ο.Κ. κυριάρχησε πλήρως μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Έκλεισε την Δόξα Βώλακα στα «καρέ» της και η συνεχής πίεση που άσκησε επιθετικά καρποφόρησε τρεις φορές. Ο Β. Παπαδόπουλος με σουτ, στο 57ο λεπτό, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό τέρμα και ισοφάρισε 2-2. Στο 75ο λεπτό, ο Φίλιππος Δημητριάδης έκανε ωραία σέντρα από την αριστερή πλευρά, ο Κοσμάς Γκέκας μέσα στην μεγάλη περιοχή «έστρωσε» την μπάλα στον Χρήστο Λέλεκα, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το σκορ 2-3. Και τρία λεπτά αργότερα, στο 78ο λεπτό, ο Κ. Ίτσιος «σφράγισε» την πρόκριση στον επόμενο γύρο με το τέταρτο τέρμα. Αγωνίστηκαν ακόμα ως αλλαγές οι: Νέτι Μέτσε και Bogdan Mandic. Στην αρχική σύνθεση ήταν οι: Αστράς, Κατσούρι, Δημητριάδης, Παύλος Δερμιτζάκης, Τσαμούρης, Σπανουδάκης, Kasemi, Oliveira, Παπαδόπουλος, Γαβριηλίδης, Γκέκας.

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024, ο Α.Ο.Κ. θα παίξει στον τελικό αγώνα του super cup της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας απέναντι στον Άρη Πηγών, που αναδείχτηκε πρωταθλητής την περίοδο 2023-2024 και ανήλθε στην Γ΄ εθνική κατηγορία. Ο τελικός αγώνας θα διεξαχθεί στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης. Επίσης, την Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2024, θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση του πρωταθλήματος της Super League 2. Στον επόμενο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας, ο Α.Ο.Κ. θα αντιμετωπίσει, εκτός έδρας, την ομάδα του Αιγέα Πλωμαρίου. Τέλος, η διοίκηση της Ποδοσφαιρικής Ανώνυμης Εταιρείας (Π.Α.Ε.) Αθλητικός Όμιλος «Καβάλα» 2024 εξέδωσε ανακοινώσεις, στις οποίες ευχαριστεί τους Καβαλιώτες φιλάθλους που ενίσχυσαν την ομάδα στο πρώτο επίσημο παιχνίδι στην Δράμα και την Διεύθυνσης Αστυνομίας Δράμας.