Στο γήπεδο της Χαλάστρας, το απόγευμα του Σαββάτου 5 Οκτωβρίου 2024, ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Βασίλη Παπαδόπουλου στο 34ο λεπτό, είχε σημαντική ευκαιρία με τον Bogdan Mandic να σκοράρει δεύτερο τέρμα και τελικά αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, ο Α.Ο.Κ. δέχτηκε μεγάλη πίεση, ο (τυπικά) γηπεδούχος «Ηρακλής» κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τσιριγώτη, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από την δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα του Α.Ο.Κ., Λευτέρη Αστρά, σε γυριστό σουτ του Κούστα και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 74ο λεπτό.

Ο προπονητής του Α.Ο.Κ., Νίκος Καραμπετάκης, προσπάθησε να «φρεσκάρει» την ομάδα στο β΄ ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα, να ελέγξει τον ρυθμό, να μειώσει την πίεση στην εστία του και σε κάποια αντεπίθεση, ή στατική φάση, να σκοράρει πάλι. Η μόνη αδυναμία στο πολύ καλό ανασταλτικό παιχνίδι ήταν, ότι τις αποκρούσεις των αμυνόμενων κέρδιζαν γρήγορα οι ποδοσφαιριστές του «Ηρακλή» και δεν επέτρεπαν στον Α.Ο.Κ. να βγει από την θέση άμυνας. Θεωρούμε πως στoυς επόμενους αγώνες, ο Α.Ο.Κ. θα βελτιωθεί στην μετάβαση από την άμυνα στο επιθετικό κομμάτι, ώστε να δείξει τις «αρετές» του και στο μεσοεπιθετικό παιχνίδι. Κρίσιμη για την έκβαση του αγώνα, ήταν η εξαιρετική αντίδραση του τερματοφύλακα του «Ηρακλή», Στουρνάρα, στην κεφαλιά του B. Mandic, που απέτρεψε το δεύτερο τέρμα του Α.Ο.Κ. Εάν γινόταν το 0-2, ο Α.Ο.Κ. θα μπορούσε να πάρει και την νίκη στην Χαλάστρα. Ο Β. Παπαδόπουλος πέτυχε το πρώτο τέρμα στο πρωτάθλημα της Super League 2 (σκόραρε δύο φορές στο κύπελλο Ελλάδας) αξιοποιώντας το έξυπνο «στρώσιμο» της μπάλας από τον Samson Ebuka Obioha μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Απέναντι στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, που έχει ποιότητα μεσοεπιθετικά, αγωνίστηκαν οι: Αστράς, Δαλιανόπουλος, Pasagic, Ίτσιος, Τσαμούρης, Δημητριάδης, Μέτσε, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Obioha, Mandic (Αναστασόπουλος, Kasemi, Αντώνης Δερμιτζάκης, Παύλος Δερμιτζάκης, Γκέκας).

Στα άλλα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής ημέρας στον 1ο όμιλο σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Π.Α.Ο.Κ. Β-Μακεδονικός 2-1, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου-Λάρισα 1-3, Π.Α.Σ. Γιάννινα-Νίκη Βόλου 0-0. Την Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2024 θα παίξουν: Διαγόρας Ρόδου-Καμπανιακός. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Λάρισα 9, Π.Α.Σ. Γιάννινα 7, Π.Α.Ο.Κ. Β 5, Μακεδονικός 4, Καμπανιακός 3, Καβάλα 2, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 2, Νίκη Βόλου 2, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1, Διαγόρας Ρόδου -2. Την 4η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Νίκη Βόλου, Μακεδονικός-Π.Α.Σ. Γιάννινα, Λάρισα-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Καμπανιακός-Π.Α.Ο.Κ. Β, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου-Διαγόρας Ρόδου.