Στον «τελικό» αγώνα για την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του πανελληνίου πρωταθλήματος, η ομάδα πετοσφαίρισης κοριτσιών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ηττήθηκε από την αντίστοιχη του Φιλαθλητικού/Λαρισαϊκού με 3-1 σετ και κατέλαβε την 3η θέση στον όμιλο που πραγματοποιήθηκε στην Λάρισα. Ο Α.Ο.Κ. άρχισε πολύ συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και κατέκτησε το 1ο σετ με σκορ 25-21. Στο 2ο σετ, ωστόσο, οι παίκτριες του έχασαν την συγκέντρωση τους, έκαναν διαδοχικά λάθη στην υποδοχή και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Φιλαθλητικού/Λαρισαϊκού να προηγηθεί 12-2. Ο προπονητής, Δημήτρης Μπαλασάς, πήρε νωρίς και τα δύο τάιμ άουτ που δικαιούταν, αλλά δεν μπόρεσε να «αφυπνίσει» τις παίκτριες. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και ο Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός έφτασε άνετα στην κατάκτηση του σετ με σκορ 25-15.

Συγχρόνως, οι παίκτριες του, που ήταν πιεσμένες για την νίκη, πήραν ψυχολογία και προηγήθηκαν 21-17 στο κρίσιμο 3ο σετ, το οποίο έπρεπε να κατακτήσουν, για να πάρουν τον ένα βαθμό που χρειάζονταν για την πρόκριση στην προ-ημιτελική φάση. Ο Α.Ο.Κ. μείωσε 22-21 και στο σημείο εκείνο, δυστυχώς, το σέρβις της Μάιρα Τσακιρίδου δεν πέρασε το φιλέ. Τελικά, ο Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός κέρδισε το σετ με σκορ 25-22 και πανηγύρισε την πρόκριση. Στο 4ο σετ, που είχε τυπική σημασία, ο Α.Ο.Κ. προσπάθησε να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει στο «τάι μπρέικ» την νίκη για… «την τιμή των όπλων». Προηγήθηκε 21-18, αλλά οι παίκτριες του Φιλαθλητικού/Λαρισαϊκού έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ με σκορ 25-23. Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια του ομίλου, ο Α.Ο.Κ. ηττήθηκε από τον Άρη Θεσσαλονίκης με 3-0 σετ (25-10, 27-25, 25-13) και νίκησε τον Πιερικό με 3-1 σετ (23-25, 25-18, 25-23, 25-22). Η τελική βαθμολογία του ομίλου ήταν η εξής: Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 8 βαθμοί (9-4 σετ), Άρης Θεσσαλονίκης 6 (7-3), Καβάλα 3 (4-7), Πιερικός 0 (3-9).

Στους δύο ημιτελικούς της ζώνης βορρά σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Ναύαρχος Βότση 3-2 σετ, Π.Α.Ο.Κ.-Άρης Θεσσαλονίκης 3-0 σετ. Στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος θα συμμετάσχουν: ο Π.Α.Ο.Κ., ο Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός, η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και ο Ιωνικός Νίκαιας.

Η ομάδα κορασίδων του Α.Ο.Κ. μπορεί να πετύχει περισσότερα πράγματα τα επόμενα έτη, αρκεί να δουλέψουν οι παίκτριες, να βελτιώσουν τις αδυναμίες τους, κυρίως στην υποδοχή, να αποκτήσουν περισσότερη εμπειρία στην διαχείριση των δύσκολων παιχνιδιών και πιθανόν με μία ενίσχυση στο έμψυχο δυναμικό σε ορισμένες θέσεις.