Το χειροκρότημα των «οργανωμένων» και μη φιλάθλων, μετά την λήξη του αγώνα με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, έδειξε πως αναγνωρίζουν την αγωνιστικότητα των ποδοσφαιριστών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» μέσα στο γήπεδο. Οι φίλαθλοι κατανοούν πως η ομάδα χρειάζεται χρόνο για να βελτιωθεί και πως το πρωτάθλημα της Super League 2 είναι δύσκολο. Η αγωνιστικότητα των ποδοσφαιριστών, είναι το στοιχείο που κράτησε ο προπονητής του Α.Ο.Κ., Νίκος Καραμπετάκης (φωτογραφία), από το παιχνίδι της Κυριακής 29 Σεπτεμβρίου 2024 στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη». Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για το πρωτάθλημα, η ομάδα της Καβάλας αναδείχτηκε ισόπαλη, χωρίς τέρματα, με την πρωταθλήτρια ομάδα του 2ου ομίλου του περασμένου πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής και «νεοφώτιστη» στην Super League 2.

Είναι φανερό ότι, ο Ν. Καραμπετάκης και οι συνεργάτες του δοκιμάζουν, ακόμα, ποδοσφαιριστές, για να βρούνε τους πιο έτοιμους σε κάθε θέση. Για παράδειγμα, στο παιχνίδι με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου επιλέχθηκε διαφορετικό «δίδυμο» αμυντικών μέσων, σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στην Λάρισα. Αγωνίστηκαν ο Νέτι Μέτσε και ο Χρήστος Λέλεκας, ο οποίος τραυματίστηκε στο β΄ ημίχρονο. Στην Λάρισα έπαιξαν ο Βασίλης Γαβριηλίδης και ο Γιώργος Σπανουδάκης. Αμφότεροι εισήλθαν στο β΄ ημίχρονο του αγώνα με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου. Επίσης, στην AEL FC Arena έπαιξε στο δεξιό άκρο της άμυνας ο Ορέστης Κατσούρι και έγινε αλλαγή από τον Γιάννη Δαλιανόπουλο. Ο Γιάννης Δαλιανόπουλος έπαιξε όλο το 90λεπτο (και τον επιπλέον χρόνο) με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου και ήταν ο κορυφαίος, κατά την άποψη μας, παίκτης του Α.Ο.Κ. Θεωρούμε πως ο Ν. Καραμπετάκης έχει λιγότερους προβληματισμούς στο μεσοαμυντικό κομμάτι. Εκεί που χρειάζεται περισσότερη σκέψη, είναι στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Ο Renild Kasemi έγινε αλλαγή και στα δύο παιχνίδια, ενώ στην επίθεση ο Samson Ebuka Obioha δεν έχει «στήριγμα» στην κορυφή της επίθεσης. Ο Βασίλης Παπαδόπουλος, αρχηγός της ομάδας και πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής κατηγορίας, δεν πρόσφερε στα δύο παιχνίδια που αγωνίστηκε στο αρχικό σχήμα. Στο β΄ ημίχρονο, οι Obioha-Παπαδόπουλος αντικαταστάθηκαν από τους Γκέκα-Mandic, οι οποίοι έκαναν τις δύο σημαντικότερες τελικές προσπάθειες του Α.Ο.Κ. Την τρίτη και σπουδαιότερη έκανε στο α΄ ημίχρονο ο R. Kasemi. Η φιλοξενούμενη ομάδα, δεν είχε τόσο «καθαρές» ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Α.Ο.Κ. έπαιξε στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του β΄ ημιχρόνου με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω της αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Φίλιππου Δημητριάδη. Οι θεατές του αγώνα ήταν αρκετοί και ευελπιστούμε να είναι περισσότεροι στα επόμενα εντός έδρας παιχνίδια, για να ενισχύσουν ηθικά την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο ερχόμενο παιχνίδι για την διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Α.Ο.Κ. θα κάνει ένα δύσκολο ταξίδι στο νησί της Μυτιλήνης, για να παίξει με την τοπική ομάδα του «Αιγέα» Πλωμαρίου.

Όσον αφορά τον αγώνα με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, για τον Α.Ο.Κ. αγωνίστηκαν οι: Αστράς, Δαλιανόπουλος, Pasagic, Δημητριάδης, Ίτσιος, Τσαμούρης, Μέτσε, Λέλεκας, Kasemi, Παπαδόπουλος, Obioha (Πόποβιτς, Γαβριηλίδης, Σπανουδάκης, Γκέκας, Mandic).

Στα άλλα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής ημέρας στον 1ο όμιλο σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Π.Α.Σ. Γιάννινα-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 2-1, Μακεδονικός-Καμπανιακός 1-0, Λάρισα-Διαγόρας Ρόδου 3-0. Την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2024 θα παίξουν Νίκη Βόλου-Π.Α.Ο.Κ. Β. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Λάρισα 6 βαθμοί, Π.Α.Σ. Γιάννινα 6, Μακεδονικός 4, Καμπανιακός 3, Π.Α.Ο.Κ. Β 1, Καβάλα 1, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1, Διαγόρας Ρόδου 1, Νίκη Βόλου 0.

Την 3η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Καβάλα, Διαγόρας Ρόδου-Καμπανιακός, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου-Λάρισα, Π.Α.Ο.Κ. Β-Μακεδονικός, Π.Α.Σ. Γιάννινα-Νίκη Βόλου.