Ήταν η καλύτερη, με διαφορά, εμφάνιση της ομάδας ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” σε παιχνίδι προετοιμασίας, αυτή που πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου 27 Αυγούστου 2016 στο γήπεδο του Κοκκινοχώματος, με αντίπαλο την ομάδα του Πανθρακικού. Αν και η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε στο σκορ, ο Α.Ο.Κ. κατάφερε, χάρη στην αγωνιστική πειθαρχία που είχε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, να ανατρέψει την κατάσταση και να σημειώσει τρία διαδοχικά τέρματα. Ο Πανθρακικός προβλημάτισε αγωνιστικά και στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, δεν είχε ούτε μία ευκαιρία για να σκοράρει.
Λίγο μετά τη συμπλήρωση του 30λεπτου κι έπειτα από μία απευθείας εκτέλεση φάουλ, που “αποκρούστηκε” από την οριζόντια δοκό της εστίας του Α.Ο.Κ., ο Πανθρακικός προηγήθηκε με κεφαλιά (σ.σ. ο σκόρερ ήταν μάλλον ο Βασίλης Γαβριηλίδης). Έντεκα λεπτά αργότερα, πάλι από εκτέλεση φάουλ, ο Μελισσόπουλος εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των αμυντικών παικτών να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους και από πολύ κοντά, ισοφάρισε το τέρμα του Πανθρακικού. Το 1-1 ήταν το σκορ του α΄ ημιχρόνου.
Στο β΄ ημίχρονο, ο προπονητής του Α.Ο.Κ., Γιάννης Ταουσιάνης, δοκίμασε ένα διαφορετικό σχήμα στην επιθετική γραμμή, το οποίο έδωσε μεγαλύτερη ταχύτητα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στα δύο άκρα παρέμειναν οι: Μελισσόπουλος (αριστερά) και Πτηνόπουλος (δεξιά), στην κορυφή έπαιξε ο Μπρατσιάνι, που αντικατέστησε τον Παβίσεβιτς, ενώ πίσω του, σε “ελεύθερο” ρόλο, τοποθετήθηκε ο Ζλατκόφσκι. Ο Μπρατσιάνι έδωσε το προδάδισμα στην ομάδα της Καβάλας με ένα ασύλληπτο σουτ, ενώ ο Μπλιος, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Πτηνόπουλου, με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από “ασίστ” του Λίτσκα, σημείωσε το 3-1.
Ο Α.Ο.Κ., που με την εμφάνιση του ικανοποίησε τους φιλάθλους, αγωνίστηκε με τους: Αθανασίου, Μπαντάνη, Κυριακίδη, Μπάτζιο, Γιαλούση, Λαδάκη, Δέντσα, Παππά, Μελισσόπουλο, Πτηνόπουλο, Παβίσεβιτς (αρχική ενδεκάδα), Συριτούδη, Σταματόπουλο, Φραγκούλη, Τουμανίδη, Δελή, Κασαπάκη, Ζλατκόφσκι, Μπρατσιάνι, Μπλιο, Θωμαϊδη, Λίτσκα.
Να σημειώσουμε, ακόμα, ότι έπειτα από την κλήρωση του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής κατηγορίας, που έγινε την Πέμπτη 25 Αυγούστου 2016 στην Πάτρα, η ομάδα της Καβάλας θα υποδεχτεί την 1η αγωνιστική την ομάδα της Δόξας Προσκυνητών (σ.σ. προβιβάστηκε ως πρωταθλήτρια της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Θράκης την περίοδο 2015-2016 κι έπειτα από αγώνες μπαράζ).