Υπάρχουν παιχνίδια, στα οποία τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Από τη μία πλευρά επικρατεί ικανοποίηση για το αποτέλεσμα και από την άλλη προβληματισμός για την εμφάνιση. Και το αντίστροφο. Ένα τέτοιο παιχνίδι, ήταν αυτό μεταξύ των ομάδων πετοσφαίρισης γυναικών του Α.Ο. Νέας Βύσσας και του Α.Ο. “Καβάλα”, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο “Σοφία Κανίδου” της Νέας Βύσσας το Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2017 και ανέδειξε νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα με 3-2 σετ.

Αναμφίβολα, η ομάδα της Καβάλας πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση, όχι μόνο σε παιχνίδι εκτός έδρας, αλλά συνολικά στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας, κυρίως σε διάρκεια σταθερής απόδοσης. Η εμφάνιση αυτή πρέπει να αποτελέσει “οδηγό” για τη συνέχεια, που θα κρίνει την παραμονή στην κατηγορία. Παρά την ήττα, η ομάδα του Α.Ο.Κ. κέρδισε μία πολύτιμη εμπειρία παίζοντας ένα παιχνίδι υψηλής έντασης και απαιτήσεων. Αυτού του είδους τα παιχνίδια βοηθούν μία ομάδα που “χτίζει” την αγωνιστική της ταυτότητα και χαλυβδώνουν τον χαρακτήρα των παικτριών.

Το σημαντικότερο, κατά την άποψη μας, κέρδος είναι το εξής. Στα δύο τελευταία παιχνίδια, με αντιπάλους τις ομάδες του Ναυάρχου Βότση (στην Καλαμίτσα) και της Νέας Βύσσας, που συναγωνίζονται για τη συμμετοχή στα πλέι οφ, ο Α.Ο.Κ. κέρδισε την αναγνώριση. Έδειξε ότι αξίζει (και μπορεί) να παραμείνει στην Α2 εθνική κατηγορία και ότι η (αγωνιστική) διαφορά με τις ομάδες αυτές είναι μικρή και… θέμα ημέρας.

Δεν θα σταθούμε στη διαιτησία, που είναι ένας παράγοντας, πολλές φορές καθοριστικός, στην εξέλιξη ενός παιχνιδιού και στη διαμόρφωση του αποτελέσματος, γιατί θεωρούμε ότι όποιος ασχολείται με τους διαιτητές κινδυνεύει να “χαλάσει” το μυαλό του. Όπως και συνέβη στη Νέα Βύσσα, όπου αν η ομάδα της Καβάλας και δεν αναφερόμαστε μόνο στις παίκτριες, διατηρούσε την ψυχραιμία και τη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, είναι πολύ πιθανό να πανηγύριζε τη νίκη. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν το σημείο που ο Α.Ο.Κ. ισοφάρισε 8-8 στο “tie break” (5ο σετ), με πόντο που κέρδισε η Ειρήνη Μιχαλιού. Η έμπειρη παίκτρια πανηγύρισε έντονα, προκαλώντας το “ξέσπασμα” των ένθερμων φιλάθλων της Βύσσας και την τιμωρία της, με κόκκινη κάρτα, από τον διαιτητή. Να σημειώσουμε ότι, λίγο νωρίτερα η παίκτρια του Α.Ο.Κ. δέχτηκε φραστική επίθεση από μερίδα των φιλάθλων. Έτσι, ο Α.Ο. Νέας Βύσσας πήρε, χωρίς κόπο, το προβάδισμα με 9-8, αλλά από το σημείο εκείνο κι ύστερα, φάνηκε ότι οι παίκτριες του Α.Ο.Κ. έχασαν τη συγκέντρωση τους. Η γηπεδούχος ομάδα αύξησε το προβάδισμα (13-9) και έφτασε στη νίκη, αφού δεν υπήρχε το ψυχικό απόθεμα από την πλευρά του Α.Ο.Κ.

Επίσης, στη διάρκεια του 4ου σετ, που δεν ήταν το καλύτερο για την ομάδα της Καβάλας, αποβλήθηκε από τον πάγκο ο Μιχάλης Πυριλίδης, γενικός αρχηγός, για τη συνεχιζόμενη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές. Ο ήπιων τόνων διαχρονικός αθλητής, ήταν από τις σπάνιες περιπτώσεις που έχασε τον έλεγχο και τιμωρήθηκε με αποβολή.

Όσον αφορά το παιχνίδι, μετά από ένα αρχικό πρόβλημα στην υποδοχή (πρώτη μπάλα), ο Α.Ο.Κ. ισορρόπησε γρήγορα και προηγήθηκε 2-1 σετ, ανατρέποντας το 1-0 υπέρ της Νέας Βύσσας. Στα δύο πρώτα σετ, μάλιστα, κέρδισε εννέα πόντους από “άσσους” στο σέρβις. Αυτό το “όπλο”, δυστυχώς, περιορίστηκε και η ομάδα της Καβάλας δυσκολεύτηκε περισσότερο στην επίθεση. Στο 4ο σετ, το οποίο έχασε, είχε μόλις ένα “άσσο” από την Χριστίνα Μέλκα. Τα σετ του παιχνιδιού ήταν: 27-25, 23-25, 23-25, 25-21, 15-9, ενώ ο Α.Ο.Κ. παρατάχθηκε με την ακόλουθη σύνθεση: Μπαχαράκη (αρχηγός), Μιχαλιού, Δικαστοπούλου, Νικολάου, Μέλκα, Παναγιωτίδου, Γερακίνη (λίμπερο), Αγγελοπούλου, Κυριακίδου, Χατζή, Σιώρα.

Πέρα από την ένταση στο παιχνίδι, η φιλοξενία των παραγόντων του Α.Ο. Νέας Βύσσας ήταν άψογη και αξίζουν συγχαρητηρίων, γιατί καταφέρνουν να διατηρούν μία ομάδα στην Α2 εθνική κατηγορία, σε μία μικρή πληθυσμιακά κοινωνία ακριβώς πάνω στην ελληνοτουρικική μεθόριο. Με περισσότερη στήριξη από την κοινωνία της Καβάλας, επίσης, ο Α.Ο.Κ. θα καθιερωθεί στην Α2 και γιατί όχι, τα επόμενα έτη μπορεί να φτάσει έως την Α1 εθνική κατηγορία. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Αρχέλαος Κατερίνης-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 0-3 σετ (χωρίς αγώνα), Νίκη Αλεξανδρούπολης-Ελπίς Αμπελοκήπων 3-2 σετ (25-22, 23-25, 25-17, 22-25, 15-8), Ναύαρχος Βότσης-Νέα Γενεά 0-3 σετ (23-25, 19-25, 19-25).

Η βαθμολογία του υπο-ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Νέα Γενεά 26 βαθμοί (29-8 σετ), Νίκη Αλεξανδρούπολης 22 (26-13), Ελπίς Αμπελοκήπων 21 (24-14), Ναύαρχος Βότσης 18 (23-17), Νέα Βύσσα 17 (22-17), Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 9 (11-22), Καβάλα 7 (12-26), Αρχέλαος Κατερίνης (αποχώρησε από το πρωτάθλημα).

Στις 13 Ιανουαρίου 2018 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Νίκη Αλεξανδρούπολης, Ναύαρχος Βότσης-Αρχέλαος Κατερίνης 3-0 σετ (χωρίς αγώνα) και την Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2018: Νέα Γενεά-Νέα Βύσσα, Ελπίς Αμπελοκήπων-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών.