Ο Νέστος Χρυσούπολης προκρίθηκε στη 2η αγωνιστική ημέρα του κυπέλλου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου, επικρατώντας εκτός έδρας, στη διαδικασία των πέναλτι, της ομάδας του Καμπανιακού. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 3-1, αλλά ο Νέστος Χρυσούπολης ισοφάρισε 3-3, λίγα λεπτά πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Βαλαβανόπουλου. Και στη διαδικασία των πέναλτι, πήρε τη νίκη και την πρόκριση με σκορ 4-5, αφού ο τερματοφύλακας, Κυφωνίδης, απέκρουσε μία από τις εκτελέσεις των παικτών του Καμπανιακού. Η ομάδα της Χρυσούπολης θα υποδεχτεί τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, που νίκησε στην παράταση τη Δόξα Δράμας με σκορ 1-0. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, που διεξήχθησαν το απόγευμα της Κυριακής 16 Οκτωβρίου 2016, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ορφέας Ξάνθης-Α.Ε. Ποντίων Βατολάκκου 3-2, Α.Ο. Καρδίας-Αλμωπός Αριδαίας 0-2 (στα πέναλτι), Μακεδονικός Φούφα-Λαγκαδάς 0-1, Δόξα Προσκυνητών-Εορδαϊκός 2-1, Νάουσα-Απόλλων Παραλιμνίου 2-1. Στη 2η αγωνιστική ημέρα (13 Νοεμβρίου 2016) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Αλμωπός Αριδαίας, Νέστος Χρυσούπολης-Απόλλων Καλαμαριάς, Ορφέας Ξάνθης-Δόξα Προσκυνητών, Λαγκαδάς-Νάουσα.