ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2023 / 2η ΗΜΕΡΑ (ΝΤΙΑΝΑ ΜΑΓΓΙΝΑ / EUROKINISSI)

Η Σοφία Ιωσηφίδου, κόρη του διαχρονικού ποδοσφαιριστή Γιώργου Ιωσηφίδη, πρόσθεσε μία ακόμα διάκριση στον κλασικό αθλητισμό. Η αθλήτρια του Ομίλου Κλασικού Αθλητισμού Καβάλας (Ο.Κ.Α.Κ.) πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ, με 8 δευτερόλεπτα και 35 εκατοστά, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξήχθη στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας» και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 60 μέτρων με εμπόδια. Η Σοφία προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος, κάνοντας την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό αγώνα. Νικήτρια αναδείχτηκε η αθλήτρια της Α.Ε.Κ., Αναΐς Καραγιάννη, με επίδοση 8:21, ενώ την 3η θέση (και το χάλκινο μετάλλιο) πήρε η Άλκηστις Γεωργίου του «Αίολου» Μακεδονίας, με επίδοση 8:86.

Στους αγώνες «ανέτειλε το άστρο» του γεννηθέντα το έτος 2008, Ορέστη Σαγώνα, ο οποίος εκπροσωπώντας τον Ο.Κ.Α. Καβάλας αγωνίστηκε στα 60 μέτρα αγοριών κάτω των δεκαέξι ετών (Κ16) και με επίδοση 7:44 πήρε την 1η θέση! «Άλλο ένα ανερχόμενο αστέρι του αθλητισμού, μάς έκανε υπερήφανους ως Καβαλιώτες. Ο αθλητής του Ο.Κ.Α.Κ., Ορέστης Σαγώνας, με το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο 37ο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, στον αγώνα ταχύτητας των 60 μέτρων, στην κατηγορία των Κ16, κάνοντας ατομικό ρεκόρ, απέδειξε ότι στο μέλλον θα μας δώσει πολλές ευκαιρίες να τον χειροκροτήσουμε. Μαζί με τα συγχαρητήριά μου στον ίδιο, στους προπονητές, στον Ο.Κ.Α.Κ. και στους οικείους του, εύχομαι να μην βρεθεί κανένα εμπόδιο στην πορεία του, ώστε να αναπτύξει το ταλέντο του στον αθλητισμό και να υλοποιήσει όλα τα όνειρά του», δήλωσε ο δήμαρχος Καβάλας, Θόδωρος Μουριάδης.

Επίσης, η Μελίνα-Γιασμίν Οντουτόλα, του Ο.Κ.Α.Κ., κατέλαβε την 6η θέση στο αγώνισμα των 60μ. με εμπόδια, με επίδοση λίγο πάνω από τα εννέα δευτερόλεπτα (9:02). Στην φωτογραφία είναι η Σ. Ιωσηφίδου με την συναθλήτρια της, Α. Καραγιάννη.