Χωρίς τον πρώτο σκόρερ στην σύνθεσή της, τον Δημήτρη Αθανασιάδη, η ομάδα καλαθοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» διεκδίκησε την νίκη έως την λήξη του παιχνιδιού, ωστόσο ηττήθηκε από την Αγία Βαρβάρα με σκορ 65-58 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων. Η Αγία Βαρβάρα είχε συνεχώς το προβάδισμα και στο β΄ ημίχρονο «έχτισε» μία διψήφια διαφορά στο σκορ, η οποία ήταν αρκετή για να εξασφαλίσει την νίκη. Το σκορ ανά περίοδο του αγώνα, με τυπικά γηπεδούχο τον Α.Ο.Κ., ήταν: 15-20, 19-17, 10-17, 14-11 και οι συνθέσεις των ομάδων οι ακόλουθες:

Α.Ο.Κ. (προπονητής Λάκης Παπαδόπουλος)

Μπακαβέλος 7, Καρατσομπάνης 15, Ρότσας 9(3 τρίποντα), Γούδας 2, Αντωνόπουλος 8, Καμήλαλης 10, Μποζουτσίδης, Συρόπουλος 1, Αργυρίου 6, Γουδούτσης (αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τον Α.Ο.Κ.).

Αγία Βαρβάρα (προπονητές Χρ. Μυτικόπουλος-Λ. Μαγιάννης): Δημ. Μπαλαμπουγιούκης 7(1 τρ.), Στεφανίδης 10, Αναγνώστου 9, Μητρούλης 5, Πρεμέτης 9, Πελ. Μπαλαμπουγιούκης 4(1 τρ.), Σουλίδης 7(1 τρ.), Βασιλόπουλος 4, Μόμτσος, Χατζηαβραμίδης, Λαζαρίδης 10, Παπουτσής.

Η ομάδα νέων της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας νίκησε στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» τους «Μακεδόνες» Κρηνίδων με σκορ 64-44, ενώ στα άλλα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Τιτάνες Δράμας-Ίκαροι Σερρών 68-86, Προσοτσάνη-Ηράκλεια 69-60. Επίσης, σε παιχνίδι εξ αναβολής για την 2η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.), η Α.Ε. Σερρών νίκησε, εκτός έδρας, τους «Μακεδόνες» Κρηνίδων με σκορ 79-70.

Έτσι, η βαθμολογία στον δυτικό όμιλο διαμορφώθηκε ως εξής: Ίκαροι Σερρών 23 βαθμοί (11 νίκες-1 ήττα), Αγία Βαρβάρα 23 (11-1), Α.Ε. Σέρρες 19 (8-3), Νέοι Ε.Κ. Καβάλας 19 (7-5), Α.Ο. «Καβάλα» 17 (6-5), Ηράκλεια 15 (4-7), Προσοτσάνη 14 (3-8), Τιτάνες Δράμας 12 (1-10), Μακεδόνες Κρηνίδων 10 (0-10).

Την 14η αγωνιστική ημέρα (Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Μακεδόνες Κρηνίδων-Τιτάνες Δράμας, Ηράκλεια-Νέοι Ε.Κ. Καβάλας, Α.Ε. Σέρρες-Προσοτσάνη, Ίκαροι Σερρών-Α.Ο. «Καβάλα».

Στον ανατολικό όμιλο, ο «Αστέρας» Καβάλας «δραπέτευσε» από την Αλεξανδρούπολη νικώντας τον τοπικό «Εθνικό» στην παράταση του αγώνα με σκορ 80-74, ενώ στα άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Α.Ε. Κομοτηνής-Αίας Κομοτηνής 66-70, Θύελλα Φερών-Άτλας Κομοτηνής 65-67, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Δημοκρίτειο Κομοτηνής 62-56. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 19 βαθμοί (9 νίκες-1 ήττα), Αίας Κομοτηνής 18 (8-2), Αστέρας Καβάλας 18 (8-2), Εθνικός Αλεξανδρούπολης 15 (5-5), Άτλας Κομοτηνής 14 (4-6), Δημοκρίτειο Κομοτηνής 12 (4-6), Θύελλα Φερών 11 (1-9), Α.Ε. Κομοτηνής 9 (1-9).

Την 11η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Αστέρας Καβάλας-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης, Αίας Κομοτηνής-Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Άτλας Κομοτηνής-Δημοκρίτειο Κομοτηνής, Θύελλα Φερών-Α.Ε. Κομοτηνής.