Η άμυνα ήταν ο «θεμέλιος λίθος», για να ελέγξει το παιχνίδι (στην μεγαλύτερη διάρκειά του) η ομάδα καλαθοσφαίρισης γυναικών των «Πανθήρων» Καβάλας και να φτάσει στην νίκη επί της αντίστοιχης του Πανοράματος. Για τους θεατές, που ήταν πολύ περισσότεροι στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου του δημοτικού αθλητικού κέντρου «Αλεξάνδρα Δήμογλου», το τελικό σκορ 61-43 ήρθε εύκολα. Έγινε εύκολη η επικράτηση, επειδή οι παίκτριες των «Πανθήρων» έδειξαν υψηλή συγκέντρωση στο αγωνιστικό πλάνο που ετοίμασαν ο προπονητής, Κώστας Αστεριάδης και οι συνεργάτες του, όπως και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια με την ίδια αντίπαλο που διεξήχθησαν στην Καλαμίτσα (σ.σ. και ήταν νικηφόρα, επίσης, για τους «Πάνθηρες»).

Τα εύσημα, επομένως, ανήκουν στις παίκτριες που αγωνίστηκαν και έδωσαν παραπάνω από τις δυνάμεις τους, στο παιχνίδι που έκρινε την παραμονή της ομάδας των «Πανθήρων» στην Α2 εθνική κατηγορία. Ωστόσο, οι νεαρές παίκτριες είχαν νευρικότητα στην επίθεση στις δύο πρώτες περιόδους του αγώνα. Στην 1η περίοδο σκόραραν 11 πόντους, με 2/12 σουτ εντός πεδιάς και στην 2η περίοδο σημείωσαν 12 πόντους, με 5/17 σουτ εντός πεδιάς. Στην άμυνα, αντίθετα, πήραν άριστα, αφού εξουδετέρωσαν πλήρως τις παίκτριες, που είναι «κομβικές» για το παιχνίδι της ομάδας του Πανοράματος. Δεν είναι υπερβολή να αναφέρουμε ότι, αν οι «Πάνθηρες» είχαν ένα «αξιοπρεπές» ποσοστό ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς, θα είχαν «χτίσει» μία μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ από το α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού.

Αυτό που δεν έγινε στις δύο πρώτες περιόδους, έγινε στην αρχή της 3ης περιόδου. Δηλαδή, οι «Πάνθηρες» μπήκαν δυναμικά και «έτρεξαν» ένα μικρό «σερί» 12-0. Έτσι, το 23-17 του α΄ ημιχρόνου έγινε 35-17 και έδωσε καλύτερη ψυχολογία και ηρεμία στην ομάδα των «Πανθήρων». Στην συνέχεια του αγώνα διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα και με «όπλο» την κυριαρχία στα ριμπάουντ κράτησαν την φιλοξενούμενη ομάδα χαμηλά στο σκορ. Εξαίρεση είναι η 4η περίοδος, στην οποία η ομάδα του Πανοράματος έπαιξε πιο επιθετική άμυνα και προσπάθησε να τρέξει στο γήπεδο, για να σκοράρει εύκολα καλάθια και να μειώσει την διαφορά.

Οι παίκτριες των «Πανθήρων» βελτίωσαν αισθητά την ευστοχία τους έχοντας: 8/14 σουτ εντός πεδιάς στην 3η περίοδο και 7/13 στην 4η περίοδο. Συνολικά είχαν στο παιχνίδι: 12/22 ελεύθερες βολές, 17/38 δίποντα και 5/18 τρίποντα.

Στο τρίτο παιχνίδι των πλέι άουτ έπαιξαν οι: Μαμαλίγκατζη 4(1 τρίποντο), Τσάντα 10(2 τρ.), Γιαχολάρι 13(1 τρ.), Παναγιωτίδου 3(1 τρ.), Τριανταφύλλου 14, Λυκάκη 9, Πετρουσέβσκα 8, ενώ στο ρόστερ υπήρχαν και οι: Βαμβακίδου, Δασκαλοπούλου, Μουταφίδου, Συροπούλου. Το σκορ ανά περίοδο του αγώνα ήταν: 11-7, 12-10, 21-6, 17-20.

Αξίζουν συγχαρητήρια, κυρίως στις παίκτριες, διότι δεν είναι εύκολο σε μία σειρά πέντε παιχνιδιών (σ.σ. συμπεριλαμβανομένων και των δύο αγώνων της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος) με την ίδια αντίπαλο ομάδα, να παίξουν με υψηλή συγκέντρωση στα τρία από αυτά. Στο τέλος πήραν ότι άξιζαν και δικαιούνταν, με γνώμονα τις εμφανίσεις τους.