Έπειτα από τρία συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, η ομάδα καλαθοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» νίκησε το βράδυ της Τετάρτης 18 Δεκεμβρίου 2019, στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, την αντίστοιχη του Δοξάτου με σκορ 84-59. Χρειάστηκε, ωστόσο, να βελτιωθεί πολύ στην επίθεση και στην άμυνα στο β΄ ημίχρονο, αφού στη λήξη της 2ης περιόδου προηγήθηκε με ένα πόντο διαφορά (37-36). Με το παιχνίδι αυτό τελείωσε, για τις δύο ομάδες, ο α΄ γύρος του πρωταθλήματος της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Τα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής ημέρας θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 21-22 Δεκεμβρίου 2019.

Ο Α.Ο.Κ. είχε απολογισμό 6 νίκες και ισάριθμες ήττες, συγκέντρωσε 18 βαθμούς, σημείωσε 800 πόντους (66,6 μέσο όρο) και δέχτηκε 789 (65,75 μ.ο.). Ο στόχος, για την τρέχουσα περίοδο, είναι η είσοδος στην 4άδα της βαθμολογίας του ομίλου της και να ξεπεράσει τις δέκα νίκες. Θεωρούμε πως και οι δύο στόχοι είναι εφικτοί, αλλά θα πρέπει να δείξει μεγαλύτερη σταθερότητα στο β΄ γύρο του πρωταθλήματος.