Το πρώτο “τοπικό ντέρμπι” για το πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής κατηγορίας καλαθόσφαιρας ανδρών, που βρίσκεται σε εξέλιξη, ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του “Αστέρα” Καβάλας με σκορ 81-65. Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο α΄ ημίχρονο κυριάρχησε η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας (33-47), ενώ στο β΄ ημίχρονο, ο “Αστέρας” ανέτρεψε, πλήρως, την εις βάρος του κατάσταση και επικράτησε με σκορ 48-18. Η νίκη του κρίνεται δίκαια και ήταν η πρώτη στο πρωτάθλημα ως γηπεδούχος.
Απελευθερωμένη από τον χαρακτηρισμό του “φαβορί”, η Αγία Βαρβάρα έδειξε πιο έτοιμη πνευματικά και με μεγαλύτερη διάθεση για τη νίκη στην 1η περίοδο στην οποία προηγήθηκε 15-29, ευστοχώντας σε πέντε σουτ τριών πόντων. Η ομάδα του “Αστέρα” ήταν εντελώς εκτός ρυθμού του παιχνιδιού τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Η προσπάθεια της να αντιδράσει στη 2η περίοδο, ήταν σπασμωδική και η Αγία Βαρβάρα διατήρησε τον έλεγχο (18-18).
Στην 3η περίοδο, οι παίκτες του “Αστέρα” έδειξαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, πάθος και ενέργεια στην άμυνα. Η πίεση, από τα 3/4 του γηπέδου, στους περιφερειακούς παίκτες της Αγίας Βαρβάρας άλλαξε άρδην τη ροή του αγώνα. Το τρίποντο του Μητρούλη, που έκανε το σκορ 54-58, ήταν το τελευταίο προβάδισμα της Αγίας Βαρβάρας, αφού ακολούθησε ένα “σερί” πόντων από τα βασικά επιθετικά “ατού” του “Αστέρα” (Αθανασιάδη, Χαριζάνη, Παπαζώτο) που “ξεμπλοκάρισαν” και άρχισαν να σκοράρουν χωρίς αντίσταση.
Ο Δημήτρης Αθανασιάδης, με τρίποντο, έκανε το σκορ 70-60 και λίγο αργότερα, ο Γιώργος Παπαζώτος, με ελεύθερη βολή, αύξησε τη διαφορά στους είκοσι πόντους (80-60). Η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας δεν είχε άλλο “καύσιμο στο ρεζερβουάρ” από τα μέσα της 3ης περιόδου, που ο “Αστέρας” την “προσπέρασε” στο σκορ και στην 4η περίοδο, “κατέρρευσε” η προσπάθεια που έκανε για 25 λεπτά περίπου.
Από το “ντέρμπι” πρέπει να κρατήσει την εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο και να δουλέψει περισσότερο, για να βελτιώσει αυτά που έκαναν σωστά οι παίκτες της, αλλά και τις αδυναμίες που έδειξε στο β΄ ημίχρονο. Ο Στάθης Καμαράκης είναι έμπειρος προπονητής και γνωρίζει καλά πως να διαχειριστεί τα προβλήματα.
Από την άλλη πλευρά, η νικήτρια ομάδα του “Αστέρα” δεν πρέπει να επαναπαυθεί. Οι επαναλαμβανόμενες “χαλαρές” εμφανίσεις στις δύο πρώτες περιόδους των παιχνιδιών, χρήζουν ανάλυσης από τον Λεωνίδα Μαγιάνη και τους συνεργάτες του, γιατί απέναντι σε πιο ανταγωνιστικές ομάδες, θα δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα στην ομάδα της Καβάλας. Δυσάρεστη στιγμή του παιχνιδιού, ήταν ο τραυματισμός του νεαρού Μαρκόπουλου στην 3η περίοδο, με διάστρεμμα μάλλον, που θα στερήσει από την ομάδα του “Αστέρα” μία επιλογή στη θέση του πόιντ γκαρντ στον επόμενο αγώνα. Ευχόμαστε γρήγορη ανάρρωση και επιστροφή στην αγωνιστική δράση.
Το “τοπικό ντέρμπι” διεξήχθη στην κατάμεστη κερκίδα του κλειστού γυμναστηρίου των Ποταμουδίων, με φίλους των δύο ομάδων και, πάνω απ’ όλα, της Καβαλιώτικης καλαθοσφαίρισης. Την αναμέτρηση παρακολούθησαν, μεταξύ άλλων, διοικητικοί παράγοντες, ο προπονητής και καλαθοσφαιριστές της “Καβάλα B.C.”, που επέστρεψαν την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016, από ένα δύσκολο ταξίδι στην Αθήνα και το νικηφόρο παιχνίδι με αντίπαλο την ομάδα του Παγκρατίου.
Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού στα Ποταμούδια ήταν: 15-29, 18-18, 21-11, 27-7.
Οι συνθέσεις των ομάδων
“Αστέρας” Καβάλας
Παπαζώτος 15(2 τρίποντα), Τεμεκονίδης 1, Μπόζης 9(2 τρ.), Μαρκόπουλος 1, Μαραβέγιας, Σουλίδης 2, Αθανασιάδης 21(1 τρ.), Αργυρίου, Χαριζάνης 15(2 τρ.), Μυζίου 10, Ζαρωτιάδης 7.
Αγία Βαρβάρα
Σαμαράς 15(3 τρ.), Κοντογιαννόπουλος 1, Αντωνιάδης, Μητρούλης 6(2 τρ.), Ζωτίδης 6(2 τρ.), Παϊτάρης, Δάτσης 10, Δανίκας 13(1 τρ.), Ντάτσης, Παπακωνσταντίνου 10(2 τρ.), Φασούλας 4, Σκοπίδης.
Στα άλλα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του 4ου ομίλου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας ήταν τα εξής: Μακεδονικός-Α.Ε. Κομοτηνής 57-73, Γ.Α.Σ. Κομοτηνή-Χαλκηδόνα 69-80, Νεάπολη-Μαντουλίδης 66-75, Παναθλητικός Συκεών-Ίκαροι Σερρών 61-48, Ορφέας Νέου Σκοπού-Ζέφυρος 71-81, Ιωνικός Ιωνίας-Νέα Μουδανιά 69-53.