Αντισφαίριση: Ο Ν. Χατζηαβραάμ έκλεισε την παρουσία του στο Κόσοβο, με την 2η θέση στο μονό του KOSOVO OPEN 2024 U18

0

Συνεχίστηκε η πολύ καλή παρουσία του Καβαλιώτη πρωταθλητή αντισφαίρισης, Νικόλα Χατζηαβραάμ, στα γήπεδα της Πέγια Κοσόβου στο δεύτερο τουρνουά της World Tennis Tournament KOSOVO OPEN 2024 U18 της International Tennis Federation. Μετά τον τελικό αγώνα στο διπλό την πρώτη εβδομάδα (με συμπαίκτη τον Οδυσσέα Γελαδάρη) όπου ήταν FINALIST, ο αθλητής του Αθλητικού Ομίλου Αντισφαίρισης «Πρωταθλητών» Καβάλας και της Karaproimos Coaching Team, έφτασε έως τον τελικό αγώνα στο μονό χωρίς να χάσει σετ, όπου υπήρχε έντονο το ελληνικό χρώμα. Αντίπαλος τον Νικόλα ήταν ο Οδυσσέας Γελαδάρης, ο οποίος κατέκτησε την νίκη και την 1η θέση. Στην συνέχεια, οι δυο τους, πάλι, έφτασαν έως την ημιτελική φάση στο διπλό, όπου έπειτα από μεγάλη μάχη, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αποκλείστηκαν.

Ο Νικόλας Χατζηαβραάμ, ο οποίος βαδίζει στην τελευταία του χρονιά ως junior, κλείνει αυτό το «κεφάλαιο» φτάνοντας μέχρι το No2 της ελληνικής κατάταξης κάτω των 18 ετών (Κ18) και μέχρι το Νο744 στον κόσμο. Επιστρέφει στην Καβάλα, ώστε με το τεχνικό επιτελείο της Karaproimos Coaching Team και με τις οδηγίες του γυμναστή και υπεύθυνου αποκατάστασης, Γ. Παπανδρέου (Alternative Therapist Center), θα ετοιμαστεί για το νέο και πιο απαιτητικό κεφάλαιο των επαγγελματικών διοργανώσεων.

Στο ίδιο τουρνουά πήρε μέρος και η 16χρονη Ελένη Χατζηαβραάμ, κάνοντας μία καλή πορεία και φτάνοντας στους 16 καλύτερους του τουρνουά στο μονό και μέχρι τους 8 στο διπλό.