Άλλο ένα Σαββατοκύριακο με διπλή αγωνιστική υποχρέωση πέρασε για την ομάδα ποδοσφαίρου του Α.Ο. «Καβάλα». Το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2017 αντιμετώπισε τον Αστέρα Φωληάς, στο πλαίσιο της διοργάνωσης του κυπέλλου Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, τον οποίο νίκησε με σκορ 4-1. Την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2017 έπαιξε φιλικό παιχνίδι στην Ελευθερούπολη, με αντίπαλο την τοπική ομάδα του «Ορφέα». Στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού κυριάρχησε η δύναμη. Οι παίκτες του Ορφέα Ελευθερούπολης άσκησαν μεγάλη πίεση στην μεσαία γραμμή, με στόχο να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Τελικά, σε μία από τις λιγοστές στιγμές που η ομάδα της Καβάλας κατάφερε να φτάσει μέσα στην μεγάλη περιοχή του «Ορφέα», ο Βαλαβανόπουλος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1 στο 35ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Γιαλαμούδη.

Στο β΄ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και στο 16ο λεπτό (61ο του αγώνα) ο «Ορφέας» εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυνομένων παικτών του Α.Ο.Κ. και ισοφάρισε το σκορ με τέρμα που σημείωσε ο Αρτεμίου. Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές ποδοσφαιριστών από τους προπονητές των δύο ομάδων (Στέλιο Ιγνατιάδη, Κώστα Ανυφαντάκη) και στη λήξη του παιχνιδιού, σχεδόν, ο Ψάλτης με δυνατό σουτ, από πλάγια θέση, σκόραρε το δεύτερο τέρμα του Α.Ο.Κ., με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της γ΄ φάσης του κυπέλλου Ε.Π.Σ. Καβάλας ήταν τα εξής: Αστέρας Φωληάς-Καβάλα 1-4, Βύρων Καβάλας-Κρηνίδες 2-0, Αντιφίλιπποι-Πηγές 2-0, Ποντολίβαδο-Πηγές 0-2, Νέστος Χρυσούπολης-Παλαιοχώρι 9-0, Λιμενάρια-Καλλιράχη 3-0 και σε παιχνίδι για τον β΄ γύρο: Πέρνη-Χαλκερό 1-0.