Με τη σύνθεση (ανάγκης) την οποία παρατάχθηκε στο παιχνίδι, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», ήταν πολύ δύσκολο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την κατάκτηση ενός σετ, με αντίπαλο την αντίστοιχη της Νέας Γενεάς. Με αρκετές απουσίες, η ομάδα του Α.Ο.Κ. είχε στη σύνθεσή του τις κορασίδες: Ευθυκράτη, Μαρία Αγγελοπούλου, Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου, Οικονομίδου, Σιώρα, Ντόμι (λίμπερο) και τις μεγαλύτερες σε ηλικία: Τσιούλκα, Νικολάου, Δικαστοπούλου, Μπαρή, Γερακίνη (λίμπερο), Χατζή.

Με εξαίρεση την αρχή στο 3ο σετ, ο Α.Ο.Κ. δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός απέναντι σε μία ακόμα ομάδα της πρώτης τετράδας, τη Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου, που έδειξε να είναι πιο «δουλεμένη». Η φιλοξενούμενη ομάδα επικράτησε στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», το βράδυ του Σαββάτου 22 Δεκεμβρίου 2018, με 0-3 σετ (17-25, 15-25, 17-25), αφού ξεπέρασε ένα μικρό πρόβλημα που είχε στο 1ο σετ, με πέντε λάθη στο σέρβις. Στα άλλα δύο σετ έχασε μόλις ένα σέρβις!

Θα κρατήσουμε το θετικό για τον Α.Ο.Κ. από το παιχνίδι αυτό, που αποδείχτηκε τυπική διαδικασία. Διότι, ήταν το τελευταίο παιχνίδι για το έτος 2018 και θέλουμε να δώσουμε ένα αισιόδοξο μήνυμα για το 2019. Το θετικό είναι, οι αγωνιστικές εμπειρίες που παίρνουν, από την Έφη Γερακίνη και τη συνεργάτιδα της, την Ελένη Οικονομίδου, οι νεαρές παίκτριες της ομάδας. Με συνεχή δουλειά και μία-δύο στοχευμένες προσθήκες στο έμψυχο δυναμικό, πιστεύουμε ότι η ομάδα της Καβάλας θα κάνει κι άλλο βήμα προόδου την επόμενη αγωνιστική περίοδο (2019-2020).

Προέχει, όμως, η εξασφάλιση της παραμονής στην τρέχουσα περίοδο, αφού υπολείπεται ένας ολόκληρος γύρος, για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Ευχόμαστε στις παίκτριες, τις προπονήτριες και τα μέλη της διοικούσας επιτροπής του τμήματος πετοσφαίρισης γυναικών του Α.Ο.Κ., καλά Χριστούγεννα κι ένα ακόμα καλύτερο νέο έτος. Επίσης, ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση και επιστροφή στην αγωνιστική δράση, για την Μαρία Βαλιδάκη, η οποία υποβλήθηκε σε επιτυχή εγχείρηση αφαίρεσης του θυρεοειδούς αδένα στο «Θεαγένειο» νοσοκομείο Θεσσαλονίκης και στη Βάσω Παπακώστα, η οποία υπέστη διάστρεμμα σε μία προπόνηση και δεν θα αγωνιστεί πριν τις 20 Ιανουαρίου 2019. Τέλος, ευχόμαστε η ομάδα της Καβάλας, να κάνει πολύ καλό παιχνίδι στην τελευταία αγωνιστική ημέρα του α΄ γύρου του πρωταθλήματος και να νικήσει εκτός έδρας την Ένωση Ελασσόνας.

Στα άλλα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Γ.Σ. Δράμας-Ναύαρχος Βότσης 0-3 σετ (4-25, 13-25, 15-25), Πρωταθλητές Πεύκων-Α.Σ. Γιάννενα 3-0 σετ (25-13, 25-23, 25-10), Ασκληπιός Τρικάλων-Ε.Ο. Σταυρούπολης 3-0 σετ (25-23, 27-25, 25-19). Την Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2018 θα παίξουν: Ελπίς Αμπελοκήπων-Α.Σ.Κ. Λαγκαδά.

Η βαθμολογία έχει ως εξής: Ναύαρχος Βότσης 30 (32-5 σετ), Νέα Γενεά 28 (30-9 σετ), Πρωταθλητές Πεύκων 27 (30-9 σετ), Νίκη Αλεξανδρούπολης 25 (27-12 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 23 (25-11 σετ), Α.Σ. Γιάννενα 15 (20-21 σετ), Ασκληπιός Τρικάλων 13 (18-25 σετ), Ε.Ο. Σταυρούπολης 13 (17-24 σετ), Ε.Α. Λάρισας 13 (15-23 σετ), Καβάλα 12 (15-23 σετ), Ένωση Ελασσόνας 6 (11-29 σετ), Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 5 (6-26 σετ), Γ.Σ. Δράμας 3 (5-34).