Ο Αντώνης Σκλήβας πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι εναντίον της Α.Ε. Λάρισας, το απόγευμα της Τετάρτης 21 Δεκεμβρίου 2016, ωστόσο δεν υπήρχε άλλο επιθετικό «στήριγμα» για την Καβάλα B.C., η οποία ηττήθηκε στο κλειστό γήπεδο Νεάπολης με σκορ 68-60(23-15, 16-20, 10-20, 19-5 το σκορ ανά περίοδο). Χωρίς άλλο παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, η Καβάλα B.C. δεν είχε λύσεις στην επίθεση στην 4η περίοδο και περιορίστηκε στους πέντε πόντους(!), χάνοντας, πάλι, την ευκαιρία να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της εκτός έδρας.
Από το -8 στην 1η περίοδο, η Καβάλα B.C. προηγήθηκε με +6 (49-55) στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά η «ανατροπή» στο σκορ δεν είχε συνέχεια. Σε ένα ακόμα παιχνίδι, το ποσοστό ευστοχίας των παικτών της στα σουτ τριών πόντων ήταν χαμηλό (14%), τα λάθη αρκετά για εκτός έδρας παιχνίδι (19) και η δημιουργικότητα μικρή (μόλις εννέα τελικές πάσες), κάτι που δείχνει ότι στην επίθεση στηρίζεται, περισσότερο, στην ικανότητα ορισμένων παικτών στο παιχνίδι «ένας εναντίον ενός» και όχι στις συνεργασίες.
Ο Α. Σκλήβας αγωνίστηκε 33 λεπτά, σημείωσε 21 πόντους (με 9/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο), μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκανε 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα, ενώ δεν υπέπεσε σε κανένα λάθος! Από κει και πέρα, για την ομάδα της Καβάλας αγωνίστηκαν οι: Μανούσος (4 πόντοι), Μάζουρτσακ (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες, 4 λάθη), Σαββίδης, Ερεβμπενάζιε (7 πόντοι, 1 τρίποντο), Κελαϊδής (0/8 σουτ εντός πεδιάς), Κυριακού, Κουμλέλης (6 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Γκέλιος (7 πόντοι, 1/10 σουτ εντός πεδιάς, 9 λάθη), Μανάκας (3 πόντοι, 1 τρίποντο), Μούκας (6 πόντοι, 0/6 σουτ εντός πεδιάς).
Για την Α.Ε. Λάρισας σκόραραν οι: Σαριμπαλίδης 6(2 τρίποντα), Σταμπουλής 9(1 τρ.), Παπαχρήστος 10, Δεληγιώργης 4, Τσιλούλης 17(1 τρ.), Μαλτέσιος 4, Τσούτσος 3, Θορστέινσον 15.
Την ίδια ημέρα διεξήχθησαν τα παιχνίδια: Δούκας-Γ.Σ. Λαρισαίων 1928 103-61, Ηράκλειο-Αίολος Αστακού 58-79.