Η Αγία Βαρβάρα νίκησε, την Κυριακή 21 Απριλίου 2024 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, στην παράταση την ομάδα της Σταυρούπολης με σκορ 76-72 και θα έχει μία ακόμα ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στην γ΄ φάση του πρωταθλήματος της National League 2 στον 5ο όμιλο. Η ομάδα της Σταυρούπολης προηγήθηκε 42-33 στην λήξη του α΄ ημιχρόνου του αγώνα, ενώ στην 3η περίοδο και στην 4η περίοδο η Αγία Βαρβάρα έδειξε αντίδραση. Η κανονική διάρκεια έληξε με σκορ 64-64 και στην πεντάλεπτη παράταση, η Αγία Βαρβάρα ολοκλήρωσε την ανατροπή. Για την Καβαλιώτικη ομάδα έπαιξαν οι: Βασιλόπουλος 14 πόντοι (3 τρίποντα), Μαρκόπουλος 10, Αθανασιάδης 11, Πέπα 3(1 τρ.), Στεφανίδης 16(2 τρ.), Πρασίνης 7, Πρεμέτης 5, Σπυρίδης 2, Γεωργιάδης, Λαζαρίδης 3(1 τρ.), Μπαλαμπουγιούκης 3(1 τρ.), Παπαδόπουλος 2.

Η πρόκριση, επομένως, θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024, στις 5 το απόγευμα, στην έδρα της Σταυρούπολης. Η ομάδα που θα πετύχει την νίκη, θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος τον Ιωνικό Ιωνίας. Στην επόμενη φάση προκρίθηκε η Ασπίδα Ξάνθης, που «ζευγάρωσε» τις νίκες επί του Όλυμπου Κορδελιού και θα παίξει με την ομάδα του Πευκοχωρίου, η οποία κατέλαβε την 1η θέση στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου.