Η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας είχε δύο «πρόσωπα» στην επίθεση στο παιχνίδι εκτός έδρας με την ομάδα του Όλυμπου Κορδελιού. Στο α΄ ημίχρονο σκόραρε 42 πόντους και προηγήθηκε με την ελάχιστη διαφορά (42-41). Ωστόσο, στο β΄ ημίχρονο, οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας βελτιώθηκαν στην άμυνα και κράτησαν την Αγία Βαρβάρα στους 24 πόντους. Στην επίθεση σκόραραν 40 πόντους και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 81-66. Πλέον, η Αγία Βαρβάρα θέλει να τελειώσει την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της National League 2 στην υψηλότερη θέση στην βαθμολογία του 5ου ομίλου. Αφενός νικώντας στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, με την ομάδα των Βασιλικών εντός έδρας και με την ομάδα των Μουδανιών εκτός έδρας. Και αφετέρου, οι άλλες ομάδες που βρίσκονται στο ίδιο βαθμολογικό επίπεδο, να έχουν «στραβοπατήματα».

Στο Κορδελιό έπαιξαν οι: Βασιλόπουλος 13 πόντοι (1 τρίποντο), Μαρκόπουλος 4, Αθανασιάδης 11, Αναγνώστου 12(1 τρ.), Πέπα 7(1 τρ.), Στεφανίδης 2, Πρασίνης 5(1 τρ.), Πρεμέτης 7, Λαζαρίδης 5(1 τρ.), Μπανάσας, Μπαλαμπουγιούκης.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής ημέρας, την Κυριακή 17 Μαρτίου 2024, είναι τα ακόλουθα: Βασιλικά-Σταυρούπολη 82-71, Μουδανιά-Ναύαρχος Βότσης 70-82, Ευκαρπία-Πευκοχώρι 68-100, Σιδηρόκαστρο-Ιωνικός Ιωνίας 73-61, Όλυμπος Κορδελιού-Αγία Βαρβάρα 81-66, Λαγυνά-Ασπίς Ξάνθης 79-72 (στην παράταση).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Πευκοχώρι 39 βαθμοί, Ιωνικός Ιωνίας 36, Σταυρούπολη 32, Όλυμπος Κορδελιού 32, Ασπίς Ξάνθης 31, Βασιλικά 31, Ναύαρχος Βότσης 30, Αγία Βαρβάρα 29, Λαγυνά 29, Σιδηρόκαστρο 29, Μουδανιά 22, Ευκαρπία 20.

Την 21η αγωνιστική ημέρα, Κυριακή 24 Μαρτίου 2024, θα παίξουν: Ασπίς Ξάνθης-Ναύαρχος Βότσης, Σταυρούπολη-Μουδανιά, Αγία Βαρβάρα-Βασιλικά, Ιωνικός Ιωνίας-Όλυμπος Κορδελιού, Πευκοχώρι-Σιδηρόκαστρο, Λαγυνά-Ευκαρπία.