Ένα όμορφο παιχνίδι, με δύο παρατάσεις και ανατροπή στο σκορ για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ελευθερούπολης, διεξήχθη την Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023 στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο του Μεσολογγίου. Η γηπεδούχος ομάδα του «Χαρίλαου Τρικούπη» είχε το προβάδισμα στο σκορ για μεγάλο, το μεγαλύτερο, χρονικό διάστημα του αγώνα, ωστόσο ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης πήρε την νίκη στην 2η παράταση με σκορ 104-94!

Ο Γ.Σ.Ε. ισοφάρισε για πρώτη φορά στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της 3ης περιόδου 56-56 και προηγήθηκε, για πρώτη φορά, στο τελευταίο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου 70-72, με καλάθι που σημείωσε ο Δημήτρης Γράβας, έπειτα από πάσα (ασίστ) του Jonathan Hadson. Στην 1η παράταση, η ομάδα του Μεσολογγίου πήρε προβάδισμα έξι πόντων, αλλά ο Sten Sokk και ο Διονύσης Σκουλίδας έβαλαν τα μεγάλα μακρινά σουτ και οδήγησαν το παιχνίδι σε νέα παράταση. Στην 2η παράταση, ο Γ.Σ.Ε. σταμάτησε τον εκπληκτικό Νίκο Χουχούμη και με «καθαρό μυαλό» στην επίθεση «σφράγισε» την σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα.

Ο Γ.Σ.Ε. είχε αρκετούς «πρωταγωνιστές» στο παιχνίδι, σε αντίθεση με την ομάδα του «Χαρίλαου Τρικούπη», που στηρίχθηκε επιθετικά στον Ν. Χουχούμη. Ο πρώην γκαρντ της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας σκόραρε 41 πόντους, με 6/11 τρίποντα και 14/24 σουτ εντός πεδιάς συνολικά, ενώ αστόχησε σε πέντε ελεύθερες βολές (7/12). Ο δεύτερος σκόρερ ήταν ο Περικλής Κουρουπάκης, με 17 πόντους και πέραν αυτών… ουδείς άλλος για την ομάδα του Μεσολογγίου.

Ο J. Hadson ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Γ.Σ.Ε., αλλά στην νίκη συνέβαλαν τα μάλα και οι: Σταύρος Τουτζιαράκης, Διονύσης Σκουλίδας, Sten Sokk, Δ. Γράβας. Αναλυτικά αγωνίστηκαν οι: Hadson 27(2 τρίποντα), Φιλοξενίδης, Sokk 18(3 τρ., 7 τελικές πάσες), Γράβας 16(13 ριμπάουντ), Ναούμης 11(3 τρ.), Σκουλίδας 13(3 τρ.), Ξύδης, Γκατζιούρας, Robinson 6, Τουτζιαράκης 13(24 ριμπάουντ, 6 τελικές πάσες). Ο Γ.Σ.Ε. κυριάρχησε στα ριμπάουντ (55-38) και είχε 24 τελικές πάσες. Τα στοιχεία αυτά συνετέλεσαν στην ανατροπή του προβαδίσματος της γηπεδούχου ομάδας.

Το παιχνίδι της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας με το Αγρίνιο, το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023, διακόπηκε μετά την λήξη του α΄ ημιχρόνου κι ενώ το σκορ ήταν 37-34 υπέρ της ομάδας του Αγρινίου, επειδή προκλήθηκε ζημιά σε μία από τις δύο μπασκέτες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Elite League είναι τα ακόλουθα: Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας-Ερμής Σχηματαρίου 80-98, Παπάγου-Αίας Ευόσμου 77-65, Μαρούσι-Μεγαρίδα 76-69, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Πανερυθραϊκός 76-87, Αμύντας-Τρίτων 105-101 (σε τρεις παρατάσεις), Κόροιβος Αμαλιάδας-Ψυχικό 85-72, Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Ελευθερούπολη 94-104 (σε δύο παρατάσεις).

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Μαρούσι 27 βαθμοί (11 νίκες-5 ήττες), Πανερυθραϊκός 27 (11-5), Ηρακλής Θεσσαλονίκης 26 (10-6), Τρίτων 26 (10-6), Παπάγου 26 (10-6), Κόροιβος Αμαλιάδας 26 (10-6), Ψυχικό 25 (9-7), Ελευθερούπολη 25 (10-5), Μεγαρίδα 24 (8-8), Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 24 (8-8), Ερμής Σχηματαρίου 23 (8-7), Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας 21 (5-11), Αίας Ευόσμου 21 (5-11), Αμύντας 21 (5-11), Αγρίνιο 20 (5-10), Ε.Κ. Καβάλας 16 (1-14).

Την 17η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ελευθερούπολη-Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας, Ερμής Σχηματαρίου-Παπάγου, Αίας Ευόσμου-Μαρούσι, Πανερυθραϊκός-Αμύντας, Τρίτων-Κόροιβος Αμαλιάδας, Ψυχικό-Ε.Κ. Καβάλας, Αγρίνιο-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου, Μεγαρίδα-Ηρακλής Θεσσαλονίκης.