Το «Ιβανώφειο» κλειστό γυμναστήριο ήταν «αφιλόξενο» για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ελευθερούπολης, που ηττήθηκε από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με σκορ 97-93. Η διοίκηση του Γ.Σ.Ε. εξέδωσε, μετά το παιχνίδι, ανακοίνωση, για να διαμαρτυρηθεί για την αντιμετώπιση που είχε από τους διαιτητές. Αναλυτικά αναφέρει τα εξής: «Θέλουμε να εκφράσουμε την έντονη δυσαρέσκεια για τις αποφάσεις των τριών διαιτητών στον αγώνα στο «Ιβανώφειο». Θεωρούμε ότι, οι κακές αποφάσεις του «διαιτητικού τρίο» επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα και αλλοίωσαν το αποτέλεσμα εις βάρος της ομάδας μας, καθώς: 1) Η γηπεδούχος ομάδα εκτέλεσε συνολικά 29 ελεύθερες βολές, έναντι 11 της δίκης μας. Πως είναι δυνατό, η ομάδα που σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα κυνηγάει στο σκορ, να εκτελεί τόσες πολλές βολές παραπάνω; 2) Στο 9ο λεπτό της 4ης περιόδου, βεβαιώθηκε ανύπαρκτη παράβαση 5 δευτερολέπτων σε αθλητή μας, για μη έγκαιρη επαναφορά της μπάλας από την εξωτερική γραμμή, όταν δεν έχουν περάσει ούτε 3 δευτερόλεπτα! 3) Για αντιαθλητικό φάουλ που έγινε σε αθλητή μας, δόθηκε απλό φάουλ στον παίκτη της αντίπαλης ομάδας και αντιαθλητικό στον δικό μας παίκτη! 4) Να σημειωθεί ότι, η παραπάνω φάση δεν ήταν δυνατό να αποτυπωθεί σε βίντεο, καθόσον από το 8ο λεπτό έως και το 2:57 λεπτό της τελευταίας περιόδου, δεν υπάρχει ροή και αναμετάδοση του αγώνα, καθώς για άγνωστο λόγο διακόπηκε. 5) Στο 2ο λεπτό της 4ης περιόδου δόθηκε φάουλ σε αντίπαλο παίκτη με καλάθι και μία συμπληρωματική βολή, όταν το σουτ κόπηκε καθαρά από αθλητή μας κι ενώ η μπάλα ήταν ακόμα στην άνοδο! 6) Σφυρίχτηκαν και δόθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα 2 φάουλ στην αντίπαλη ομάδα, τα οποία ήταν ανύπαρκτα!».

Ωστόσο, σε αγωνιστικό επίπεδο, ο Γ.Σ.Ε. είχε: 11 λιγότερα ριμπάουντ, 9 λάθη περισσότερα και 6 λιγότερα κλεψίματα, ενώ είχε το ίδιο περίπου ποσοστό επιτυχίας στα σουτ δύο και τριών πόντων (17/30 δίποντα και 17/31 τρίποντα).

Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας αγωνίστηκε απέναντι στην ομάδα της Μεγαρίδας, στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», χωρίς τον Νίκο Πενταζίδη στον πάγκο της. Την «Ένωση» κοουτσάρισε ο συνεργάτης του, Γιώργος Παγκαλίδης, ο οποίος χρησιμοποίησε στην 2η περίοδο μία άμυνα ζώνης με προσαρμογή, που προβλημάτισε την φιλοξενούμενη ομάδα. Στην ανάπαυλα του α΄ ημιχρόνου, όμως, οι παίκτες της Νεανικής Εστίας Μεγαρίδας «καθάρισαν» το μυαλό τους, πήραν την κατάλληλη οδηγία από τον προπονητή τους και στο β΄ ημίχρονο επικράτησαν στον αγωνιστικό χώρο. Από το +5 (39-34) του α΄ ημιχρόνου, έφτασαν στην νίκη με τελική διαφορά +22 πόντων (80-58).

Πλέον, είναι φανερό ότι, οι περιφερειακοί παίκτες της Ε.Κ. Καβάλας θέλουν από μία μπάλα ο καθένας! Η «Ένωση» είχε 9 τελικές πάσες, ενώ η Ν.Ε. Μεγαρίδας είχε δέκα περισσότερες (19). Είναι χαρακτηριστικό ότι, ο πολύπειρος Μιχάλης Πολυτάρχου έδωσε δέκα τελικές πάσες, δηλαδή περισσότερες από την ομάδα της «Ένωσης»!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Ψυχικό-Τρίτων 82-72, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ελευθερούπολη 97-93, Αμύντας-Ερμής Σχηματαρίου 69-67, Κόροιβος Αμαλιάδας-Αίας Ευόσμου 76-72, Ε.Κ. Καβάλας-Μεγαρίδα 58-80, Αγρίνιο-Πανερυθραϊκός 97-94, Παπάγου-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 90-85, Μαρούσι-Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας 91-77.

Η βαθμολογία είναι η ακόλουθη: Πανερυθραϊκός 34 βαθμοί (14 νίκες-6 ήττες), Ελευθερούπολη 33 (13-7), Μαρούσι 33 (13-7), Παπάγου 33 (13-7), Ψυχικό 32 (12-8), Ηρακλής Θεσσαλονίκης 32 (12-8), Κόροιβος Αμαλιάδας 31 (12-7), Ερμής Σχηματαρίου 30 (10-10), Μεγαρίδα 30 (10-10), Τρίτων 29 (11-7), Αγρίνιο 28 (8-12), Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 28 (9-10), Αίας Ευόσμου 27 (7-13), Αμύντας 27 (7-13), Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας 24 (5-14), Ε.Κ. Καβάλας 20 (1-18).

Την 21η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ελευθερούπολη-Αμύντας, Ερμής Σχηματαρίου-Κόροιβος Αμαλιάδας, Αίας Ευόσμου-Ε.Κ. Καβάλας, Μεγαρίδα-Αγρίνιο, Πανερυθραϊκός-Ψυχικό, Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Τρίτων, Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Παπάγου-Μαρούσι.