Ένα ανέλπιστο «δώρο» δέχτηκε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας από την ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου, το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023 στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», ωστόσο δεν το εκμεταλλεύτηκε. Στην «β΄ πράξη» του αγώνα που διακόπηκε, λόγω βλάβης στην βάση του ενός καλαθιού, η ομάδα του Αγρινίου έφτασε πολύ κοντά στην νίκη. Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα της 4ης περιόδου κι ενώ προηγούνταν με σκορ 88-81, ο Αμερικανός παίκτης Tyler Lawton υπέπεσε σε φάουλ. Η απόφαση των διαιτητών προκάλεσε την αντίδρασή του, με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή και να αποβληθεί από τον αγώνα. Από τις εύστοχες ελεύθερες βολές του φάουλ και των τεχνικών ποινών σε βάρος της ομάδας του Αγρινίου, η Ε.Κ. Καβάλας μείωσε 88-85, ενώ είχε και την τελευταία κατοχή της μπάλας. Ο Antwain Johnson κέρδισε νέο φάουλ σε προσπάθεια να σκοράρει «τρίποντο» και σε «νεκρό χρόνο», ενώ μηδενίστηκε το χρονόμετρο, ευστόχησε σε τρεις ελεύθερες βολές και ισοφάρισε 88-88!

Στην παράταση, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν πάλι ισόπαλες με επιμέρους σκορ 13-13 (101-101 συνολικά), αλλά η ομάδα του Αγρινίου απέφυγε την «αυτοχειρία» στην 2η παράταση επικρατώντας με τελικό σκορ 119-106! Πλέον, η Ε.Κ. Καβάλας χρειάζεται έξι νίκες για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό στην Β΄ εθνική κατηγορία, αφού παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μία νίκη σε δεκαεπτά αγώνες.

Ο A. Johnson σκόραρε 28 πόντους έχοντας 14/15 ελεύθερες βολές, αλλά 7/30 σουτ εντός πεδιάς (0/8 τρίποντα). Ακόμα είχε: 9 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 39 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι! Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάριος Πουλιανίτης με: 28 πόντους (6/6 ελεύθερες βολές, 11/15 σουτ εντός πεδιάς), 10 ριμπάουντ, 5 τελικές πάσες, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, σε 33 λεπτά συμμετοχής, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Μπόζης 16(3 τρίποντα), Κριζέας 2, Απαζίδης 8(2 τρ.), Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης 4, Webster 13, Τσέλλος 5(1 τρ.).

Το πρωτάθλημα της Elite League θα συνεχιστεί την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2023 με τα ακόλουθα παιχνίδια: Ελευθερούπολη-Μαρούσι, Ερμής Σχηματαρίου-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Μεγαρίδα-Κόροιβος Αμαλιάδας, Πανερυθραϊκός-Ε.Κ. Καβάλας, Τρίτων-Αγρίνιο, Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Ψυχικό, Αίας Ευόσμου-Αμύντας, Φ.Ε.Α. Νέας Φιλαδέλφειας-Παπάγου.