Ήταν ένα δείγμα του όμορφου θεάματος, που θα παρακολουθούν οι φίλαθλοι στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” στα εντός έδρας παιχνίδια του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Ήταν, επίσης, ένα δείγμα των αγωνιστικών δυνατοτήτων της ομάδας πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα”, γιατί, πιστέψτε μας, έχει μεγάλο περιθώριο βελτίωσης! Αν και το ποσοστό επιτυχίας στις επιθέσεις ήταν χαμηλότερο του 50% (56/132), νίκησε την Μορφωτική Ένωση Νέων Τούμπας (Μ.Ε.Ν.Τ.) με 3-1 σετ. Αντιλαμβάνεστε, επομένως, πόσο καλύτερα θα παίξει στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα δύο πρώτα σετ του παιχνιδιού, θα τα χαρακτηρίζαμε ως “προθέρμανση” για τις δύο ομάδες. Το 1ο σετ, ήταν το τέλειο για την ομάδα της Καβάλας, η οποία είχε μόλις ένα λάθος! Στο 2ο σετ, η Μ.Ε.Ν.Τ. εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά που πήρε στο σκορ από την αρχή (1-7) και χάρη στην εμπειρία των παικτριών της, δημιούργησε πίεση και νευρικότητα στην ομάδα του Α.Ο.Κ. Στο 3ο και στο 4ο σετ έγινε “ντέρμπι”, με τις παίκτριες του Α.Ο.Κ. να παίζουν με αξιοσημείωτη ωριμότητα.

Η Μ.Ε.Ν.Τ. έδειξε ότι, το μεγάλο “όπλο” της στο πρωτάθλημα θα είναι η εμπειρία που έχουν ορισμένες παίκτριες και, βεβαίως, ο προπονητής, Δημήτρης Φλώρος (σ.σ. του ευχόμαστε χρόνια πολλά για την ονομαστική εορτή του), μία μεγάλη μορφή στην πετοσφαίριση γυναικών στην Ελλάδα. Πρώην ομοσπονδιακός τεχνικός και ο προπονητής, που προβίβασε τον Π.Α.Ο.Κ. από την Α2 εθνική κατηγορία στην Pre League.

Η ομάδα της Καβάλας, όπως προαναφέραμε, πρόσφερε όμορφο θέαμα και χειροκροτήθηκε (δικαίως) από τους φιλάθλους. Η ωραιότερη φάση του αγώνα (highlight), ήταν η επίθεση pipe με την Fulani Petties, η οποία “κάρφωσε” με δύναμη την μπάλα στο τερέν της Μ.Ε.Ν.Τ., χωρίς μπλοκ απέναντι, έπειτα από την εκπληκτική πάσα της Άννας Τσουκαλά. Ο επίσης εορτάζων το Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019, Δημήτρης Μπαλασάς, χρησιμοποίησε τις: Petties (22 πόντοι, 17/33 επίθεση, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Δασκάλου (23 πόντοι, 20/45 επίθεση, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαραθοκαμπίτου (13 πόντοι, 12/28 επίθεση, 1 άσσος), Παπακώστα (6 πόντοι, 3/8 επίθεση, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσουκαλά (3 πόντοι, 2/6 επίθεση, 1 άσσος), Ντίτσα (2 πόντοι, 1/5 επίθεση, 1 μπλοκ), Δικαστοπούλου (1 πόντος, 1/6 επίθεση), Σιώρα (0/1 επίθεση), Γεωργιάδου, Γερακίνη (λίμπερο, 15/19 υποδοχή). Η ομάδα της Καβάλας είχε ακόμα: 20 λάθη (6 στο σέρβις), 6 μπλοκ, 8 άσσους και 89 πόντους.

Τα σετ του παιχνιδιού ήταν: 25-14, 14-25, 25-20, 25-23.

Στα άλλα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Πρωταθλητές Πεύκων-Νέα Γενεά 3-2 σετ (23-25, 25-13, 25-21, 19-25, 15-12), Νίκη Αλεξανδρούπολης-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-1 σετ (25-10, 23-25, 25-22, 25-18), Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Ελπίς Αμπελοκήπων 2-3 σετ (25-18, 14-25, 25-23, 15-25, 10-15), Ασκληπιός Τρικάλων-Ε.Α. Λάρισας 0-3 σετ (8-25, 16-25, 16-25), Ε.Ο. Σταυρούπολης-Α.Σ. Γιάννενα 2-3 σετ (25-20, 20-25, 19-25, 25-14, 4-15).

Η βαθμολογία

Καβάλα 6 (6-1 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 5 (6-3), Πρωταθλητές Πεύκων 5 (6-3), Νέα Γενεά 4 (5-3), Ασκληπιός Τρικάλων 3 (3-4), Ε.Α. Λάρισας 3 (4-3), Νίκη Αλεξανδρούπολης 3 (3-4), Μ.Ε.Ν.Τ. 3 (4-3), Α.Σ. Γιάννινα 2 (4-5), Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 1 (2-6), Ε.Ο. Σταυρούπολης 1 (3-6), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 0 (1-6).

Το Σαββατοκύριακο 2-3 Νοεμβρίου 2019 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια:

Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019

Ε.Α. Λάρισας-Ε.Ο. Σταυρούπολης, Μ.Ε.Ν.Τ.-Νίκη Αλεξανδρούπολης, Νέα Γενεά-Ασκληπιός Τρικάλων, Α.Σ. Γιάννινα-Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός.