Η Γεωργία Φλώρου, του Ομίλου Κλασικού Αθλητισμού «Φίλιππος», έδωσε το τρίτο μετάλλιο στην Καβάλα, στα αγωνίσματα της 2ης ημέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος κλασικού αθλητισμού παγκορασίδων-παμπαίδων Α, που πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα της Κυριακής 3 Ιουλίου 2016 στο δημοτικό στάδιο «Ανθή Καραγιάννη». Η αθλήτρια του Ο.Κ.Α. «Φίλιππος», με βολή 11 μέτρων και 28 εκατοστών στην 5η προσπάθεια της (σ.σ. προτελευταία), πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα της σφαιροβολίας, στο οποίο συμμετείχε και η Αθηνά Ασλανίδου του ίδιου ομίλου, που κατέλαβε τη 12η θέση με επίδοση 9 μέτρα και 35 εκατοστά. Την Κυριακή, επίσης, ξεχώρισε η 4η θέση της Ελένης Δελή του Ομίλου Κλασικού Αθλητισμού Καβάλας (Ο.Κ.Α.Κ.) στο αγώνισμα των 80 μέτρων με εμπόδια (σ.σ. χρόνος 12 δευτερόλεπτα και 90 εκατοστά του δευτερολέπτου). Από πλευράς τοπικών σωματείων, ακόμα, ο Αναστάσιος-Εμμανουήλ Παντελής του Ο.Κ.Α.Κ. ήταν 8ος στο αγώνισμα των 100 μέτρων με εμπόδια, με χρόνο 15 δευτερόλεπτα και 93 εκατοστά του δευτερολέπτου, ο Γιάννης Καριωτίδης του Ο.Κ.Α. «Φίλιππος» πήρε την 11η θέση στο αγώνισμα των 150 μέτρων, με χρόνο 18 δευτερόλεπτα και 68 εκατοστά του δευτερολέπτου, ενώ η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ300 μέτρα παγκορασίδων του Ο.Κ.Α. «Φίλιππος», σημείωσε τη 10η επίδοση στο αγώνισμα με χρόνο 3 λεπτά 5 δευτερόλεπτα και 13 εκατοστά του δευτερολέπτου. Την ομάδα αποτέλεσαν οι: Μπανάσα, Παπαδοπούλου, Θεοδωρίδου, Παντέζου.
Στην ομαδική βαθμολογία των παμπαίδων Α, τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν τα σωματεία: Κερκυραϊκός Γυμναστικός Σύλλογος με 110 βαθμούς, Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων με 96 βαθμούς, Ο.Φ.Κ.Α. Σέρρες με 88,5 βαθμούς. Ο Όμιλος Κλασικού Αθλητισμού Καβάλας κατέλαβε την 11η θέση με 42 βαθμούς, ο Όμιλος Κλασικού Αθλητισμού «Φίλιππος» Καβάλας την 29η θέση με 19 βαθμούς και ο Αθλητικός Όμιλος «Καβάλα» την 60η θέση με 2 βαθμούς.
Στις παγκορασίδες Α, τις τρεις πρώτες θέσεις κατέκτησαν τα σωματεία: Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων με 129 βαθμούς, Αίολος Μακεδονίας με 125 βαθμούς, Γ.Σ. Σέρρες 93 με 122 βαθμούς. Ο Ο.Κ.Α. «Φίλιππος» Καβάλας ήρθε 10ος με 38 βαθμούς, ο Αθλητικός Όμιλος Χρυσούπολης 36ος με 16 βαθμούς και ο Ο.Κ.Α.Κ. 45ος με 9 βαθμούς.
Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (σ.σ. βόρειος όμιλος) συμμετείχαν 66 σωματεία!
Στο βαλκανικό πρωτάθλημα νεανίδων-εφήβων, τέλος, που διεξήχθη στο Μπολού της Τουρκίας, η Κατερίνα Λαφτσή, του Ο.Κ.Α. “Φίλιππος” Καβάλας ήρθε 4η στο αγώνισμα των 200 μέτρων με επίδοση 25 δευτερόλεπτα και 39 εκατοστά του δευτερολέπτου. Η Ελλάδα πήρε την 3η θέση και στις νεάνιδες και στους εφήβους.