Είναι από τις σπάνιες φορές, που ομάδες της Καβάλας έπαιξαν την ίδια ημέρα και ώρα στην ίδια πόλη. Η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” διεύρυνε το αρνητικό σερί φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες ήττες, αφού στη δεύτερη “επίσκεψη” στη Θεσσαλία ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-23, 25-18, 25-18) από την Ένωση Αθλοπαιδιών Λάρισας. Το δυσάρεστο είναι, ότι στα πέντε αυτά παιχνίδια κέρδισε μόλις ένα σετ, εναντίον των Πρωταθλητών Πεύκων, που ήταν το καλύτερο από απόψεως απόδοσης στο πρωτάθλημα, αλλά κανένα βαθμό! Έστω και δύο βαθμοί θα ήταν πολύτιμοι, γιατί θα απομακρυνόταν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τώρα, μπορεί να απέχει πέντε βαθμούς από την “ουρά”, ωστόσο άρχισε να “λοξοκοιτάζει” προς τα κάτω. Πλέον, το ερχόμενο παιχνίδι, με αντίπαλο τον Γ.Σ. Δράμας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου”, απέκτησε “οριακό” χαρακτήρα για την ομάδα της Καβάλας. Θεωρούμε, πάντως, πως “είναι στο χέρι” των παικτριών να “γυρίσουν τον διακόπτη” και να “σβήσουν” το αρνητικό σερί, με μία καλή εμφάνιση και νίκη στο παιχνίδι αυτό.

Εναντίον της Ε.Α. Λάρισας είδαμε, για πρώτη φορά, να υπάρχει έντονο πρόβλημα στην υποδοχή και αρκετά αβίαστα λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι, οι τρεις πρώτες επιθέσεις στο παιχνίδι κατέληξαν άουτ κι ενώ ο Α.Ο.Κ. θα μπορούσε να προηγηθεί, βρέθηκε πίσω στο σκορ 4-0! Η Ε.Α. Λάρισας πήρε μία σημαντική διαφορά (21-14) στο 1ο σετ. Παρά τα οκτώ λάθη, ο Α.Ο.Κ. μείωσε στον πόντο (24-23), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή. Εάν κέρδιζε το σετ, ίσως να είχε διαφορετική εξέλιξη το παιχνίδι.

Στο 2ο σετ, ο Α.Ο.Κ. αιφνιδίασε τη γηπεδούχο ομάδα με διαδοχικούς πόντους της Δομινίκης Μπαρή από το σέρβις. Όσο εύκολα δημιούργησε τη διαφορά (0-4 και 1-5), εξίσου εύκολα την έχασε. Η Ε.Α.Λ. ισοφάρισε γρήγορα (6-6), αλλά ο Α.Ο.Κ. επανήλθε (10-13). Εκεί, όμως, η ομάδα της Λάρισας κέρδισε πέντε συνεχόμενους πόντους (15-13) και λίγο αργότερα προηγήθηκε 22-17, για να πάρει το σετ 25-18.

Στο 3ο σετ, η “πλάστιγγα έγειρε” νωρίς προς την πλευρά της Ε.Α.Λ., η οποία πήρε διψήφια διαφορά πόντων δύο φορές (19-9 και 20-10) και επικράτησε, πάλι, με 25-18. Για την ιστορία, να αναφέρουμε ότι ο Α.Ο.Κ. είχε 38/60 στην υποδοχή και 20 λάθη στο παιχνίδι, ενώ αγωνίστηκαν οι: Κλίκη 6 πόντοι, Τσιούλκα 12 πόντοι, Δικαστοπούλου 9 πόντοι, Μπαρή 10 πόντοι, Ευθυκράτη 5 πόντοι, Νικολάου 2 πόντοι, Γερακίνη (λίμπερο), Αγγελοπούλου, Παπακώστα 1 πόντος, Ζαφειρίου 1 πόντος, Ντόμι (λίμπερο).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του βορείου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Γ.Σ. Δράμας-Ε.Ο. Σταυρούπολης 0-3 σετ (24-26, 16-25, 23-25), Πρωταθλητές Πεύκων-Νέα Γενεά 1-3 σετ (25-23, 24-26, 12-25, 20-25), Α.Σ. Γιάνενα-Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 3-0 σετ (25-15, 25-14, 25-15), Ναύαρχος Βότσης-Ένωση Ελασσόνας 3-0 σετ (25-7, 25-17, 25-15). Η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Ναύαρχος Βότσης 20 (21-2 σετ), Νέα Γενεά 19 (20-6 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 17 (18-7 σετ), Πρωταθλητές Πεύκων 16 (18-7 σετ), Νίκη Αλεξανδρούπολης 14 (15-9 σετ), Ε.Α. Λάρισας 11 (12-15 σετ), Ε.Ο. Σταυρούπολης 10 (12-13 σετ), Ασκληπιός Τρικάλων 8 (11-16 σετ), Καβάλα 8 (10-17 σετ), Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 3 (3-18 σετ), Γ.Σ. Δράμας 3 (5-22 σετ), Ένωση Ελασσόνας 3 (6-18 σετ). Η αγωνιστική ημέρα θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018, με το παιχνίδι: Ελπίς Αμπελοκήπων-Νίκη Αλεξανδρούπολης.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στο σημείο αυτό να αναφέρουμε ότι, το παιχνίδι της Ε.Α. Λάρισας με τον Α.Ο.Κ. διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο ενός μεγάλου σχολικού συγκροτήματος της πόλης. Ο λόγος που κάνουμε την αναφορά αυτή, είναι για να προτρέψουμε τη δημοτική αρχή του Δήμου Καβάλας να βοηθήσει το τμήμα πετοσφαίρισης του Α.Ο.Κ., στο γηπεδικό ζήτημα, όπως βοήθησε ο Δήμος Λαρισαίων την Ε.Α.Λ., που είναι ένα ιστορικό σωματείο, με αρκετές συμμετοχές στο πρωτάθλημα της Α1 εθνικής κατηγορίας (σ.σ. το ίδιο ισχύει και για τον Α.Ο.Κ.).

Μερικά χιλιόμετρα πιο μακρυά, στο κλειστό γήπεδο της Νεάπολης, η Energean Kavala B.C. ηττήθηκε 79-77 (19-17, 19-18, 26-24, 15-18 το σκορ ανά περίοδο) από τον Ερμή Αγιάς. Πληροφορηθήκαμε ότι, από την Καβαλιώτικη ομάδα υπάρχουν παράπονα, για τις αποφάσεις του ενός εκ των τριών διαιτητών του παιχνιδιού και κατά πιθανότητα θα βγει σχετική ανακοίνωση. Για την Energean Kavala B.C. αγωνίστηκαν οι: Ερεβμπενάζιε 18(2 τρίποντα), Χουχούμης 2, Ναούμης 13(3 τρ.), Προδρόμου 19(1 τρ.), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 1, Σκλήβας 4, Παππάς 3(1 τρ.), Σταματογιάννης 4, Γκαμπερόνι 13.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ευρώπη Πευκοχωρίου-Ιπποκράτης Κω 84-93 (έπειτα από δύο παρατάσεις), Καστοριά-Διαγόρας Δρυοπιδέων 63-56, Απόλλων Πάτρας-Αμύντας 51-58, Μαρούσι-Εθνικός Πειραιώς 96-79, Καρδίτσα-Ψυχικό 63-70, Χαρίλαος Τρικούπης-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 63-76, Ιωνικός Νίκαιας-Κόροιβος Αμαλιάδας 102-70.