Η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», δεν πρόβαλε μεγάλη αντίσταση και «υποτάχθηκε» στην ανωτερότητα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-10, 25-16, 25-21) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας (β΄ ζώνη). Η ομάδα της Καβάλας επικεντρώθηκε στο ερχόμενο παιχνίδι, το οποίο είναι πολύ σημαντικό για την παραμονή στην κατηγορία, απέναντι στην ομάδα του Πανοράματος, στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας. Ευχόμαστε να πάρει την νίκη, για να «υποσκελίσει» στην βαθμολογία την αντίπαλο της.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Καβάλα 3-0 σετ, Ερμογένης Ξάνθης-Έβρος Σουφλίου 0-3 σετ, Ήφαιστος Φλώρινας-Χ.Α.Ν.Θ. 3-2 σετ, Μακεδονικός-Ε.Α. Λάρισας 2-3 σετ, Πανόραμα-Α.Ε. Κομοτηνής 3-1 σετ, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Ελπίς Αμπελοκήπων 2-3 σετ.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 38 βαθμοί (39-6 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 32 (36-14), Ήφαιστος Φλώρινας 27 (33-21), Ελπίς Αμπελοκήπων 24 (29-21), Α.Ε. Κομοτηνής 21 (28-25), Έβρος Σουφλίου 18 (25-27), Μακεδονικός 15 (24-31), Ε.Α. Λάρισας 13 (20-30), Καβάλα 13 (21-33), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 13 (15-28), Πανόραμα 11 (20-30), Ερμογένης Ξάνθης 6 (11-35).

Την 14η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Πανόραμα (Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023, 6μ.μ., δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου»), Έβρος Σουφλίου-Ήφαιστος Φλώρινας, Χ.Α.Ν.Θ.-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων, Α.Ε. Κομοτηνής-Μακεδονικός, Ε.Α. Λάρισας-Ερμογένης Ξάνθης, Ελπίς Αμπελοκήπων-Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Στην Β΄ εθνική κατηγορία γυναικών, ο Αθλητικός Όμιλος Αμυγδαλεώνα ηττήθηκε από την «Γαία» Δράμας, το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, με 3-0 σετ (16-25, 15-25, 16-25). Η φιλοξενούμενη ομάδα είχε σταθερή υποδοχή, λιγότερα λάθη και καλύτερο ποσοστό επιτυχίας στην επίθεση. Οι νεαρές παίκτριες του Αμυγδαλεώνα, από την άλλη πλευρά, είχαν: 20,83% στην επίθεση, 56,36% στην υποδοχή, 11 λάθη στο σέρβις, ενώ κέρδισαν 8 πόντους από το σέρβις και 24 από τα λάθη της αντίπαλης ομάδας.

Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος, ο Πανσερραϊκός νίκησε 3-1 σετ τον Γ.Σ. Δράμας. Ο αγώνας Άρτεμις Σερρών-Καβάλα θα διεξαχθεί στις 26 Μαρτίου 2023. Η βαθμολογία του (δυτικού) ομίλου είναι η εξής: Πανσερραϊκός 14 βαθμοί (15-3 σετ), Γαία Δράμας 8 (9-5), Γ.Σ. Δράμας 5 (7-12), Καβάλα 4 (10-7), Άρτεμις Σερρών 3 (4-7), Αμυγδαλεώνας 1 (4-15).

Στις 18 Φεβρουαρίου 2023, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Πανσερραϊκός (3μ.μ. δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου»), Αμυγδαλεώνας-Άρτεμις Σερρών (2μ.μ. κλειστό γυμναστήριο Ποταμουδίων), Γ.Σ. Δράμας-Γαία Δράμας.