Πετοσφαίριση: Οι κορασίδες του Α.Ο.Κ. προκρίθηκαν στον τελικό του περιφερειακού πρωταθλήματος, νίκησαν οι γυναίκες και οι άνδρες

0

Το μέτριο ποσοστό στην υποδοχή (66%) και τα 9 λάθη στο σέρβις, δεν βοήθησαν την ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» να έχει σταθερή απόδοση απέναντι στην Αργώ Βόλου. Από την άλλη πλευρά, οι 11 πόντοι από το σέρβις και οι 7 από το μπλοκ έδωσαν σημαντικούς πόντους στον Α.Ο.Κ., που επικράτησε της «πρωτοπόρου» ομάδας του ομίλου των πλέι άουτ, το Σάββατο 2 Απριλίου 2022 στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», με 3-1 σετ. Η ομάδα της Καβάλας είχε δύο «κενά» αγωνιστικά διαστήματα στις αρχές του 3ου και του 4ου σετ. Στο 3ο σετ άργησε να αντιδράσει, μείωσε 23-24 αλλά η «Αργώ» το κέρδισε με 25-23. Στο 4ο σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε 5-1, ο Α.Ο.Κ. ισοφάρισε γρήγορα 5-5 και στην συνέχεια με διαδοχικούς πόντους, με την Έλενα Γεωργιάδου στο σέρβις, «έχτισε» καλή διαφορά και έφτασε στην νίκη. Αναλυτικά τα σετ του παιχνιδιού ήταν: 25-17, 25-22, 23-25, 25-15. Ο Α.Ο.Κ. είχε: 33/50 στην υποδοχή, 35/101 στην επίθεση, 11 άσσους, 7 μπλοκ, 9 λάθη στο σέρβις, ενώ αγωνίστηκαν οι: Γεωργιάδου (8 πόντοι, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 2/4 επίθεση), Γερακίνη (14/17 υποδοχή), Ιωαννίδου (2 πόντοι, 1 μπλοκ, 1/12 επίθεση), Παπαδοπούλου (1 πόντος, 1 μπλοκ, 0/1 επίθεση), Τσακιρίδου (9 πόντοι, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 6/10 επίθεση), Ρωσσιάδου (7 πόντοι, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 5/17 επίθεση), Deinega (14 πόντοι, 1 άσσος, 13/32 επίθεση), Βάτκαλη (12 πόντοι, 4 άσσοι, 8/23 επίθεση), Μπαρνταγκτζιάν (0/2 επίθεση), Βρεττού (λίμπερο).

Στα άλλα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής ημέρας των πλέι άουτ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Ασκληπιός Τρικάλων 3-0 σετ (25-20, 25-19, 25-22), Γαία Δράμας-Ε.Α. Λάρισας 0-3 σετ (10-25, 15-25, 23-25), Ίκαρος Έδεσσας-Σταυρούπολη 3-2 σετ (25-22, 21-25, 25-15, 20-25, 15-10).

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Αργώ Βόλου 28 βαθμοί (30-10 σετ), Ε.Α. Λάρισας 26 (28-13), Καβάλα 24 (29-20), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 23 (26-16), Σταυρούπολη 20 (24-20), Ίκαρος Έδεσσας 14 (17-25), Ασκληπιός Τρικάλων 8 (12-29), Γαία Δράμας 1 (3-36).

Την 7η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ε.Α. Λάρισας-Καβάλα, Σταυρούπολη-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, Ασκληπιός Τρικάλων-Ίκαρος Έδεσσας, Αργώ Βόλου-Γαία Δράμας.

Η ομάδα κορασίδων του Α.Ο.Κ. νίκησε εκτός έδρας την αντίστοιχη του Γυμναστικού Συλλόγου Δράμας με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό αγώνα του πρωταθλήματος της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Αντίπαλος της θα είναι η ομάδα των Αμαζόνων Μαΐστρου (Αλεξανδρούπολης), η οποία νίκησε με το ίδιο αποτέλεσμα (3-0 σετ) τον Φοίνικα Αλεξανδρούπολης. Ο τελικός αγώνας θα διεξαχθεί στις 17 Απριλίου 2022.

Τέλος, η ομάδα ανδρών του Α.Ο.Κ. νίκησε στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» τον Α.Ο. Ορεστιάδας με 3-1 σετ. Επίσης, ο Α.Ο. Σερρών νίκησε 3-0 σετ τον Α.Ο. Χρυσούπολης. Η βαθμολογία του ομίλου του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας διαμορφώθηκε ως εξής: Ερμογένης Ξάνθης 23 βαθμοί (27-5 σετ), Α.Ο. Σερρών 21 (23-8), Α.Ο. «Καβάλα» 18 (20-11), Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 11 (14-18), Α.Ο. Ορεστιάδας 4 (7-24), Α.Ο. Χρυσούπολης 0 (2-27).