Πετοσφαίριση: Οι κορασίδες του Α.Ο.Κ. προκρίθηκαν στον τελικό αγώνα του περιφερειακού πρωταθλήματος

0

Οι «Αμαζόνες» Μαΐστρου Αλεξανδρούπολης και ο Α.Ο. «Καβάλα», θα διεκδικήσουν τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας στην κατηγορία κορασίδων (Κ18) της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, για την «αγωνιστική περίοδο» 2020-2021. Ο τελικός αγώνας θα διεξαχθεί στην Χρυσούπολη, την Κυριακή 18 Ιουλίου 2021 στις 4:30 το απόγευμα. Στους ημιτελικούς αγώνες, οι «Αμαζόνες» νίκησαν με 3-0 σετ τον Γυμναστικό Σύλλογο Δράμας, ενώ ο Α.Ο.Κ. νίκησε με το ίδιο σκορ (3-0 σετ) την «Γαία» Δράμας.

Στην καλαθοσφαίριση, η ομάδα εφήβων του Συλλόγου Αθλοπαιδιών Καβάλας (Σ.Α.Κ.) «Αστέρας» νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, με σκορ 90-65, την αντίστοιχη της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, έτσι «ζευγάρωσε» τις νίκες και προκρίθηκε στην τελική φάση του πρωταθλήματος της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.).