Έπειτα από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στο 5ο σετ (tie break), η ομάδα πετοσφαίρισης εφήβων του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ηττήθηκε στην Ορεστιάδα, από τον τοπικό Αθλητικό Όμιλο, με 3-2 σετ. Η ομάδα της Καβάλας προηγήθηκε 0-2 σετ, αλλά η γηπεδούχος έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη! Εάν ο Α.Ο.Κ. νικούσε και μάλιστα με «καθαρό» σκορ (0-3, ή 1-3 σετ), θα αποκτούσε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στο περιφερειακό πρωτάθλημα. Ωστόσο, έχει την ευκαιρία να το κάνει στα επόμενα παιχνίδια, αφού θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, τον οποίο νίκησε 3-1 σετ στην Καβάλα και τον Α.Ο. Ορεστιάδας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Επόμενη αντίπαλος του Α.Ο. «Καβάλα» είναι η Α.Ε. Κομοτηνής, την Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 (ώρα 2μ.μ.) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας. Η βαθμολογία του πρωταθλήματος είναι η εξής: Α.Ο. Ορεστιάδας 5 βαθμοί (6-2 σετ), Α.Ο. «Καβάλα» 4 (5-4 σετ), Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0 (1-3 σετ), Α.Ε. Κομοτηνής -3 (0-3 σετ).