Ο Α.Ο. “Καβάλα” πήρε χωρίς αγώνα από τον Αρχέλαο Κατερίνης τη νίκη με 0-3 σετ και τους τρεις βαθμούς, ενώ σε συνδυασμό με την ήττα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Γιαννιτσών από τον Ναύαρχο Βότση, κατέλαβε την 6η θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος του 1ου υπο-ομίλου του βορείου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας πετοσφαίρισης γυναικών. Αυτό σημαίνει, ότι στη φάση των πλέι άουτ θα έχει “μαξιλαράκι” δύο βαθμών. Στα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής ημέρας, που διεξήχθησαν το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2018, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Νίκη Αλεξανδρούπολης-Νέα Βύσσα 3-0 σετ (25-15, 25-23, 25-16), Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Ναύαρχος Βότσης 0-3 σετ (10-25, 19-25, 19-25), Ελπίς Αμπελοκήπων-Νέα Γενεά 3-2 σετ (24-26, 20-25, 25-22, 25-18, 15-13), Αρχέλαος Κατερίνης-Καβάλα 0-3 σετ (0-25, 0-25, 0-25).

Η βαθμολογία της κανονικής περιόδου διαμορφώθηκε ως εξής: Νέα Γενεά 35 βαθμοί (40-13 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 32 (36-16), Νίκη Αλεξανδρούπολης 31 (37-18), Ναύαρχος Βότσης 26 (33-23), Νέα Βύσσα 22 (28-25), Α.Ο. “Καβάλα” 12 (18-34), Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 10 (13-34), Αρχέλαος Κατερίνης -15 (0-42). Έτσι, στα πλέι οφ, για τη διεκδίκηση της ανόδου στην Pre League, θα συμμετέχουν οι ομάδες: Νέα Γενεά, Ελπίς Αμπελοκήπων, Νίκη Αλεξανδρούπολης, Ναύαρχος Βότσης, ενώ στα πλέι άουτ, για την παραμονή στην Α2 εθνική κατηγορία, θα παίξουν οι ομάδες: Νέα Βύσσα, Α.Ο. “Καβάλα”, Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών.

Στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο Ποταμουδίων, ο “Αστέρας” Καβάλας νίκησε την ομάδα του Δημοκριτείου Κομοτηνής με σκορ 58-54, χάρη στο “κρύο αίμα” του Χριστόδουλου Μπόζη, ο οποίος ευστόχησε σε καθοριστικό σουτ τριών πόντων, ενώ το σκορ ήταν 55-53, λίγο πριν το χρονόμετρο αρχίσει την “αντίστροφη μέτρηση” στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.