Έχοντας μικρά διαστήματα καλής απόδοσης σε κάθε σετ, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» έφτασε σε μία «καθαρή» νίκη επί της αντίστοιχης του Ερμογένη Ξάνθης, με 3-0 σετ, το απόγευμα του Σαββάτου 26 Νοεμβρίου 2016 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Σε γενικές γραμμές, η εμφάνιση της ομάδας της Καβάλας στην «πρεμιέρα» του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας ήταν μέτρια. Στα δύο πρώτα σετ του παιχνιδιού βρέθηκε στην αρχή πίσω στο σκορ, με διαφορές τεσσάρων-πέντε πόντων, αλλά χάρη στη βελτίωση στο σέρβις, κατάφερε να καλύψει τις διαφορές αυτές, να προηγηθεί στο σκορ και, τελικά, να επικρατήσει. Το 3ο σετ είχε τυπικό χαρακτήρα, αφού η ομάδα του Ερμογένη Ξάνθης φάνηκε να συμβιβάζεται με την ήττα και δεν πρόβαλε ιδιαίτερη αντίσταση. Τα σετ του αγώνα ήταν: 25-23, 25-21, 25-19 και η σύνθεση με την οποία παρατάχθηκε η ομάδα της Καβάλας η ακόλουθη: Μαυρουδή, Κ. Βουρβουτζιώτου, Μ. Βουρβουτζιώτου, Κυριακίδου, Ευθυκράτη, Αγγελοπούλου, Αντωνοπούλου, Οικονομίδου, Βλαχοδήμου, Παπαδοπούλου, Γερακίνη, Σαπαρδάνη, Δρόσου, Αναγνώστου.