Η 15η αγωνιστική ημέρα στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας πετοσφαίρισης ανδρών έφερε σημαντική ανακατάταξη στην βαθμολογία της β΄ ζώνης. Η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ηττήθηκε με 3-1 σετ από την «Ελπίδα» Αμπελοκήπων και σε συνδυασμό με τις νίκες που πέτυχαν οι ομάδες του Πανοράματος και του Πανηπειρωτικού Ιωαννίνων, βρέθηκε εντός της ζώνης υποβιβασμού.

Ο Α.Ο.Κ. είχε περιορισμένες πιθανότητες να πάρει βαθμό, ή βαθμούς, στην έδρα της «Ελπίδας» Αμπελοκήπων. Κέρδισε το 1ο σετ με σκορ 25-23, αλλά στα επόμενα τρία σετ, η ομάδα των Αμπελοκήπων της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε με σκορ 25-18, 25-19, 25-17. Πλέον, το ερχόμενο παιχνίδι απέναντι στον Μακεδονικό, το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2023 στις 7 το απόγευμα, στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», έχει μεγάλη βαθμολογική σημασία για την ομάδα της Καβάλας. Ευελπιστούμε πως οι φίλαθλοι θα βρεθούν στην Καλαμίτσα, για να ενισχύσουν την προσπάθεια των παικτών του Α.Ο.Κ. να νικήσουν. Καλούμε και τους «γαλάζιους αργοναύτες», να εκμεταλλευτούν το «ρεπό» της ομάδας ποδοσφαίρου και να προσφέρουν την στήριξή τους στην ομάδα πετοσφαίρισης του συλλόγου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της περασμένης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος είναι τα ακόλουθα: Ελπίς Αμπελοκήπων-Καβάλα 3-1 σετ, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Χ.Α.Ν.Θ. 3-1 σετ, Ήφαιστος Φλώρινας-Ε.Α. Λάρισας 3-1 σετ, Ερμογένης Ξάνθης-Α.Ε. Κομοτηνής 0-3 σετ, Μακεδονικός-Πανόραμα 0-3 σετ, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Έβρος Σουφλίου 3-1 σετ.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 44 βαθμοί (45-7 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 35 (40-18), Ήφαιστος Φλώρινας 33 (39-22), Ελπίς Αμπελοκήπων 27 (32-25), Α.Ε. Κομοτηνής 24 (32-28), Μακεδονικός 18 (27-35), Έβρος Σουφλίου 18 (26-33), Ε.Α. Λάρισας 16 (24-33), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 16 (19-32), Καβάλα 15 (25-38), Πανόραμα 15 (25-33), Ερμογένης Ξάνθης 6 (11-41).

Την 16η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Καβάλα-Μακεδονικός, Α.Ε. Κομοτηνής-Ήφαιστος Φλώρινας, Έβρος Σουφλίου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Πανόραμα-Ερμογένης Ξάνθης, Ε.Α. Λάρισας-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων, Χ.Α.Ν.Θ.-Ελπίς Αμπελοκήπων.

Η ομάδα κάτω των 18 ετών (Κ18) του Α.Ο. «Καβάλα», την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, παρά τις απουσίες παικτών λόγω σχολικής εορτής(!), νίκησε την αντίστοιχη της Α.Ε. Κομοτηνής με 3-0 σετ. Ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, στο πρωτάθλημα της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα γυναικών

Συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023, στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού αθλητικού κέντρου «Αλεξάνδρα Δήμογλου», μεταξύ των ομάδων γυναικών του Α.Ο. «Καβάλα» και του Πανσερραϊκού. Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση μιας ώρας, αφού προηγήθηκαν άλλα παιχνίδια και ολοκληρώθηκε λίγο πριν από τα μεσάνυχτα! Νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα της Καβάλας με 3-2 σετ και υποχρέωσε τον Πανσερραϊκό στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας.

Ο Α.Ο.Κ. έκανε δυναμική αρχή και προηγήθηκε 1-0 σετ με σκορ 25-14. Κέρδισε δύσκολα το 2ο σετ με σκορ 26-24, ωστόσο ο Πανσερραϊκός «αφυπνίστηκε» και ισοφάρισε 2-2 στα σετ, κατακτώντας το 3ο σετ με σκορ 25-11 και το 4ο σετ με σκορ 25-22. Στο 5ο σετ έγινε μεγάλη μάχη και προς το τέλος, ο Α.Ο.Κ. πήρε μικρή διαφορά τριών πόντων, με πολύτιμους πόντους από την Σταυρούλα Βάτκαλη, η οποία έκανε λίγες προπονήσεις για να παίξει στο παιχνίδι και να βοηθήσει τον Α.Ο.Κ. να νικήσει. Εκπληκτικό παιχνίδι έκανε και η Άννα-Λουίζα Ντομί στην θέση της λίμπερο, κυρίως στην άμυνα και την κάλυψη (ντουμπλάζ) των επιθετικών παικτριών. Και αυτή, όπως η Στ. Βάτκαλη, αποσύρθηκαν από την αγωνιστική δράση λόγω των υποχρεώσεων με τις σπουδές τους.

Ο Α.Ο.Κ. πήρε το 5ο σετ με σκορ 15-12 και πέτυχε την 3η νίκη στο πρωτάθλημα έχοντας συνολικά: 28,66% στην επίθεση (43/150), 70,51% στην υποδοχή (55/78), 4 κερδισμένους πόντους από μπλοκ, 15 κερδισμένους πόντους από το σέρβις, 37 κερδισμένους πόντους από λάθη των παικτριών του Πανσερραϊκού και 16 λάθη στο σέρβις.

Θεωρούμε πως ο Α.Ο.Κ. μπορεί να παίξει πολύ καλό volleyball, αλλά έχει μία σημαντική αδυναμία. Κι αυτή είναι η έλλειψη εμπειρίας των παικτριών που αγωνίζονται στην ηλικιακή κατηγορία των παγκορασίδων. Από την άλλη πλευρά, αποδεικνύεται ότι γίνεται μεθοδική δουλειά από τον προπονητή, Δημήτρη Μπαλασά, που αναδεικνύει συνέχεια παίκτριες από τα τμήματα υποδομής.

Το απόγευμα του Σαββάτου 18 Φεβρουαρίου 2023, στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, ο Αθλητικός Όμιλος Αμυγδαλεώνα νίκησε 3-0 σετ (25-23, 25-19, 25-16) την ομάδα της «Αρτέμιδος» Σερρών. Η ομάδα του Αμυγδαλεώνα ήταν καλύτερη και νίκησε δίκαια έχοντας: 29,52% στην επίθεση (31/105), 62,79% στην υποδοχή (27/43), 4 κερδισμένους πόντους από μπλοκ, 11 κερδισμένους πόντους από το σέρβις, 29 κερδισμένους πόντους από λάθη των παικτριών της «Αρτέμιδος» και 13 λάθη στο σέρβις.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η «Γαία» Δράμας νίκησε 3-0 σετ τον Γυμναστικό Σύλλογο Δράμας. Έτσι, η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Πανσερραϊκός 15 βαθμοί (17-6 σετ), Γαία Δράμας 11 (12-5), Καβάλα 6 (13-9), Γ.Σ. Δράμας 5 (7-15), Αμυγδαλεώνας 4 (7-15), Άρτεμις Σερρών 3 (4-10). Σημείωση: Από την ομάδα της Καβάλας αφαιρέθηκαν 4 βαθμοί, λόγω της οικειοθελούς απόσυρσης από την Α2 εθνική κατηγορία.

Την 7η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Αμυγδαλεώνας-Καβάλα (Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2023, κλειστό γυμναστήριο Ποταμουδίων, 5μ.μ.), Γαία Δράμας-Πανσερραϊκός, Άρτεμις Σερρών-Γ.Σ. Δράμας.