Πετοσφαίριση Α.Ο.Κ.: Νίκησαν με 3-0 σετ οι άνδρες και οι γυναίκες

0

Η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» συνάντησε αντίσταση στα δύο πρώτα σετ, με αντίπαλο την «Γαία» Δράμας, ωστόσο αναδείχτηκε νικήτρια με 3-0 σετ, στο παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2022 στην γειτονική πόλη. Ο Α.Ο.Κ. πήρε τα δύο πρώτα σετ με σκορ 25-22 και 25-21 αντίστοιχα, ενώ επικράτησε στο 3ο σετ με σκορ 25-12.

Πλέον, ο Α.Ο.Κ. στρέφει την προσοχή στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας και πρωτίστως στο παιχνίδι που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2022, με αντίπαλο τον «Φοίνικα» Αλεξανδρούπολης, στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Από το αποτέλεσμα στο παιχνίδι αυτό, θα καθοριστεί εν πολλοίς η κατάκτηση της 4ης θέσης στην βαθμολογία του ομίλου και με συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων η 3η θέση. Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις πρώτες θέσεις θα αγωνιστούν στα πλέι οφ, ενώ οι υπόλοιπες, που θα καταλάβουν τις θέσεις 4, 5, 6, 7, θα παίξουν στα πλέι άουτ για την παραμονή στην κατηγορία.

Στα άλλα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος, ο «Φοίνικας» Αλεξανδρούπολης νίκησε τον «Ίκαρο» Έδεσσας με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-15) και η Νέα Γενεά την «Νίκη» Αλεξανδρούπολης με το ίδιο αποτέλεσμα 3-0 σετ (25-22, 26-24, 25-16), ενώ η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Ελπίς Αμπελοκήπων 27 (27-3 σετ), Νέα Γενεά 18 (22-11), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 16 (20-17), Νίκη Αλεξανδρούπολης 16 (19-16), Καβάλα 14 (19-21), Ίκαρος Έδεσσας 8 (11-21), Γαία Δράμας 0 (1-30).

Το Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2022 θα παίξουν: Καβάλα-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, Ελπίς Αμπελοκήπων-Νίκη Αλεξανδρούπολης, Ίκαρος Έδεσσας-Νέα Γενεά.

Στην Β΄ εθνική κατηγορία ανδρών, ο Α.Ο.Κ. νίκησε 3-0 σετ την Γυμναστική Εταιρεία Αλεξανδρούπολης και βρέθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας δύο νίκες σε τέσσερα παιχνίδια: Επίσης, διεξήχθησαν τα παιχνίδια: Α.Ο. Ορεστιάδας-Χρυσούπολη 3-0 σετ, Α.Ο. Σερρών-Ερμογένης Ξάνθης 1-3 σετ. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Α.Ο. Σερρών 12 (13-4 σετ), Ερμογένης Ξάνθης 11 (15-3), Καβάλα 6 (7-6), Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 5 (6-11), Α.Ο. Ορεστιάδας 4 (6-9), Χρυσούπολη 0 (1-15).

Την 6η αγωνιστική ημέρα, που είναι η πρώτη του β΄ γύρου του πρωταθλήματος, θα παίξουν: Καβάλα-Χρυσούπολη, Α.Ο. Ορεστιάδας-Α.Ο. Σερρών, Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης-Ερμογένης Ξάνθης.