Η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» διεκδίκησε βαθμό, ή βαθμούς, στην Φλώρινα, αλλά ο γηπεδούχος «Ήφαιστος» πήρε το «τρίποντο» με 3-1 σετ. Με τον Α.Ο.Κ. αγωνίστηκε στην Φλώρινα ο Παύλος Ταμοζνίκωφ, ο οποίος ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην Θεσσαλονίκη και επέστρεψε στην Καβάλα, για να βοηθήσει πάλι τον Α.Ο.Κ. στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Δεν ταξίδεψαν στην Φλώρινα οι Σαχινίδης, Μπόνιας. Ο «Ήφαιστος» προηγήθηκε 1-0, κερδίζοντας το 1ο σετ με σκορ 25-20, ο Α.Ο.Κ. ισοφάρισε 1-1 με το ίδιο σκορ και η γηπεδούχος ομάδα κατέκτησε το 3ο σετ, με σκορ 25-18 και το 4ο σετ με σκορ 25-20.

Στα άλλα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής ημέρας στην β΄ ζώνη του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Μακεδονικός 3-1 σετ, Χ.Α.Ν.Θ.-Α.Ε. Κομοτηνής 3-1 σετ, Έβρος Σουφλίου-Ε.Α. Λάρισας 3-2 σετ, Ελπίς Αμπελοκήπων-Πανόραμα 3-0 σετ, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Ερμογένης Ξάνθης 3-1 σετ.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 26 βαθμοί (27-5 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 22 (25-10), Ήφαιστος Φλώρινας 19 (24-16), Ελπίς Αμπελοκήπων 17 (20-13), Α.Ε. Κομοτηνής 14 (18-17), Έβρος Σουφλίου 13 (18-18), Μακεδονικός 12 (17-20), Ε.Α. Λάρισας 10 (14-19), Καβάλα 10 (16-22), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 9 (10-19), Ερμογένης Ξάνθης 5 (8-23), Πανόραμα 5 (11-26).

Την 10η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Καβάλα-Ε.Α. Λάρισας (Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023, 5μ.μ., κλειστό γυμναστήριο Δ.Α.Κ. «Αλεξάνδρα Δήμογλου»), Ήφαιστος Φλώρινας-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων, Ερμογένης Ξάνθης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Πανόραμα-Χ.Α.Ν.Θ., Μακεδονικός-Ελπίς Αμπελοκήπων, Α.Ε. Κομοτηνής-Έβρος Σουφλίου.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Γεωργιανής, επίσης, διεξήχθη η τελική φάση (final four) του πρωταθλήματος νεανίδων (Κ20) της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου Δράμας, η οποία νίκησε στον τελικό αγώνα την αντίστοιχη του Αθλητικού Ομίλου Αμυγδαλεώνα με 3-1 σετ. Την 3η θέση κατέκτησε η ομάδα των Αμαζόνων Μαΐστρου (Αλεξανδρούπολης), η οποία νίκησε 3-0 σετ τον Α.Ο. Σερρών.