Ο «Πανηπειρωτικός» Ιωαννίνων δεν ήρθε στην Καβάλα, το Σάββατο 29 Απριλίου 2023 και η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» πήρε την νίκη χωρίς αγώνα με 3-0 σετ. Έτσι, σε συνδυασμό με την ήττα του Πανοράματος στο Σουφλί, βρέθηκε στην 9η θέση που εξασφαλίζει την παραμονή στην Α2 εθνική κατηγορία. Μέχρι νεωτέρας! Εκκρεμεί, πλέον, η απόφαση που θα λάβει η διοίκηση του «Πιερικού» Κατερίνης, αν θα δηλώσει συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας την επόμενη αγωνιστική περίοδο (2023-2024). Εάν ο σύλλογος της Κατερίνης συμμετέχει στην Α2, ο Α.Ο.Κ. θα υποβιβαστεί στην Β΄ εθνική κατηγορία.

Η 22η αγωνιστική ημέρα και τελευταία της α΄ φάσης του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας, διεξήχθη σε δύο «δόσεις». Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι τα ακόλουθα: Καβάλα-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 3-0 σετ, Μακεδονικός-Χ.Α.Ν.Θ. 1-3 σετ, Ήφαιστος Φλώρινας-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 σετ, Ερμογένης Ξάνθης-Ελπίς Αμπελοκήπων 1-3 σετ, Έβρος Σουφλίου-Πανόραμα 3-1 σετ, Α.Ε. Κομοτηνής-Ε.Α. Λάρισας 3-2 σετ.

Η βαθμολογία στην β΄ ζώνη διαμορφώθηκε ως εξής: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 59 βαθμοί (62-17 σετ), Χ.Α.Ν.Θ. 53 (60-26), Ήφαιστος Φλώρινας 52 (60-27), Έβρος Σουφλίου 38 (47-37), Ελπίς Αμπελοκήπων 37 (45-39), Α.Ε. Κομοτηνής 32 (44-44), Μακεδονικός 28 (41-51), Ε.Α. Λάρισας 25 (36-48), Καβάλα 22 (34-53), Πανόραμα 21 (34-50), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 14 (24-53), Ερμογένης Ξάνθης 9 (17-59).

Στα πλέι οφ, για την άνοδο στην Pre League, θα αγωνιστούν τα σωματεία: Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Χ.Α.Ν.Θ., Ήφαιστος Φλώρινας, Έβρος Σουφλίου, ενώ υποβιβάζονται στην Β΄ εθνική κατηγορία τα σωματεία: Πανόραμα, Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων, Ερμογένης Ξάνθης.

Αν και δεν κέρδισε βαθμό, ούτε σετ, στον όμιλο που διεξήχθη στην Λάρισα, η ομάδα κάτω των 18 ετών (Κ18) του Α.Ο. «Καβάλα» πραγματοποίησε αξιοπρεπείς εμφανίσεις στην φάση των 16 ομάδων του πανελληνίου πρωταθλήματος. Άλλωστε, η ομάδα αυτή δημιουργήθηκε τα τελευταία δύο έτη, από τα παιδιά που μάζεψε ο προπονητής, Δημήτρης Σιώκης, με σκοπό την αναδιοργάνωση των τμημάτων μικρών ηλικιών αγοριών του συλλόγου. Η ομάδα Κ18 συμμετείχε στο πρωτάθλημα της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, στο οποίο ξεχώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που προκρίθηκε στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος με τα σωματεία: Πήγασος Πολίχνης, Παναθηναϊκός, Μίλων.